Admetos Domatesi Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Admetos Domatesi Nedir?

0

Admetos domatesi, Fatih Sultan Mehmet’in domatesi yasaklatmasına neden olan ve günümüzde artık yetişmeyen bir domates türüdür. Domatesin Kristof Kolomb tarafından Amerika’dan Avrupa ve Asya’ya getirilmesinden önceye dayanan bu hikayeyi, gelin hep birlikte öğrenelim.

Admetos domatesi ismi verilen özel bir domates türü, İznik civarında yetişmekteydi. Fatih Sultan Mehmet de, bu domatesi çok seviyor ve her yemeğe katılmasını istiyordu. Bunu öğrenen Bizans işbirlikçileri, İznik taraflarında yetiştirdikleri domateslerin içine iğne ile Baldıran zehiri enjekte eder ve bunları büyük padişahın domateslerinin arasına karıştırır.

Daha sonra, bu domatesler yemek hazırlanmak için mutfağa getirilir. Çeşnicibaşı Abbas Ağa domatesleri doğrarken, elinde bulunan bir kesikten içeri zehir sızar ve dakikalar içinde can cekişerek hayatını kaybeder. Bunu öğrenen Fatih Sultan Mehmet de, domatesin imparatorluk sınırlarında yenmesini yasaklar. Zehirli domatesi hazırlayan iki kişi ise, yakalanır ve bir çuvalın içinde canlı olarak Boğaz’ın sularına atılarak öldürülür.

Hikaye böyle. Günümüzde domatesin Kristof Kolomb tarafından eski kıtaya getirildiğini biliyoruz ancak Topkapı Sarayı’nda bulunan eski bir el yazması, olayları bu şekilde aktarıyor. Anlatması bizden, dinlemesi sizden.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın