Affola Nasıl Yazılır? Affola Ne Demek?

Affola nasıl yazılır TDK kurallarına göre, AFFOLA şeklinde yazılmalıdır. Herhangi bir kusurun, affedilmesi dileğiyle, affedilmesi umuduyla anlamına gelir. Genellikle tek başına kullanılmaz ve Türkçe’deki “sürç-ü lisan ettiysek” şeklindeki deyimin sonuna eklenir ve “sürç-ü lisan ettiysek affola” denir.

Sürç-ü lisan etmek ise, istemeden yapılmış bir hata, kusur anlamına gelir. Böyle bir durumda, karşımızdaki kişinin veya seyircilerin affını dilemek için böyle nazik bir ifade kullanmak, Türk tiyatrosunda ve gösteri sanatlarında geçmişten gelen bir adettir.

Affola Örnek Cümle

  • Geç kaldığım için özür dilerim, affola.
  • Dün patronumla görüşürken sürç-ü lisan ettim ve yanlış bir şey söyledim, hemen düzelttim.
  • Aceleyle yazdığım e-mailde sürç-ü lisan ettim ve yanlış bir ifade kullandım, daha sonra açıklamak için yeniden yazdım.
  • Sohbet sırasında söylemek istemediğim bir şeyi ağzımdan kaçırdım ve arkadaşımdan özür dileyerek sürç-ü lisan ettiğimi belirttim.
içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın