Know How Nedir? Örneklerle Detaylı Anlatım
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Know How Nedir? Örneklerle Detaylı Anlatım

0

Know how, İngilizcede kullanılan pratik kavramlardan birisidir. Bu kavramın Türkçeye geçmiş tam bir karşılığı yoktur. Yine de know-how nedir konusunda bir tanım yapmak gerekirse ‘’Bir işin en iyi veya en kolay şekilde nasıl yapılacağının bilgisidir.’’ diyebiliriz. Bir işin tamamlanmasını sağlayan becerilere sahip olmak olarak da açıklanabilir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse bir müzik aletinin en iyi şekilde nasıl çalınacağının bilgisi know-how olabilir. Enstrüman çalmak oldukça basit bir örnek olsa da günümüzde know-how kavramının kullanıldığı alanlar bu kadar temel noktalardan ibaret değil. Örneğin know-how bilgisine sadece kişiler değil, şirketler de sahip olabilir. Bu durumda know-how, şirketin faaliyetlerini en iyi, en doğru, en karlı vb. şekillerde nasıl yapacağının bilgisidir. Müzik aleti çalma bilgisinin başkası tarafından öğrenilmesi tehlike arz etmezken şirketlerin ellerinde tuttukları bu bilgilerin rakiplerce öğrenilmesi şirket için hayati tehlikelere yol açabilir.

Know-how hakkında genel bir tanım yaptığımıza göre kavramın detaylarına inebilir, inceliklerini öğrenebiliriz.

Ticaret ve Hukuk Perspektifinde Know-How

Know-how teriminin özellikle hukuk ve ticaret alanında çalışan kişiler tarafından bilindiğini fark edebilirsiniz. Bu durumun sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi know-how bilgisinin şirketler, markalar, firmalar, kurumlar ve kuruluşlar için büyük önem arz etmesidir.

O zaman hukuk ve ticaret alanında know how nedir konusunu kısaca özetleyelim:

  • Ticarette know-how: Know-how kavramına ticari açıdan baktığımızda karşımıza ‘meslek sırrı’ diyebileceğimiz bilgiler çıkar. Şirketler bu bilgileri kendilerine saklamak için çaba gösterirler. Bu noktada devreye hukuk girer.
  • Hukukta know-how: Know-how kapsamındaki bilgilerin korunması kanunda özel olarak düzenlenmemiştir. Bu nedenle know-how bilgilerini korumak isteyen şirketler özel olarak hazırlanan sözleşmelerle bu gizliliği sağlarlar.

Know-How Bilgileri Patentlenebilir mi?

Know-how bilgileri patentlenebilir özelliğe sahip değildir. Bunun nedeni patent ve know-how kavramının birbirleriyle temelden ayrışmasıdır. Know-how sınırlı sayıda kişi tarafından bilinen ve her seferinde aynı sonucu vermesi kesin olarak beklenmeyen bir bilgidir. Patentlerde ise tüm detaylarda yazılı olarak anlatılır ve her seferinde aynı sonucu vermesi gerekir.

Know-How Örnekleri

Know how nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre örnekleri inceleyebiliriz:

  • Müşteri hizmetleriyle alakalı süreçlerin nasıl yürütüleceği
  • Risk yönetimi
  • Hangi araçların kullanılacağı
  • Tasarımın nasıl olacağı

Coca-Cola’nın gizli tutulan tarifi de know how nedir sorusuna verilebilecek güzel bir örnektir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın