Ağaçların Yosun Tutan Tarafları Hangi Yönü Gösterir?
  1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap

Ağaçların Yosun Tutan Tarafları Hangi Yönü Gösterir?

0

Türkiye gibi kuzey yarım kürede yer alan ülkeler için Ağaçların yosun tutan tarafları kuzey yönü gösterir. Güneş ışınları ağaçların güneyde bulunan taraflarını ısıtarak kurutur, nemini kaybetmiş kurumuş ağaçlarda yosun oluşmaz. Ağaçların kuzeyinde kalan bölgeler ıslak ve soğuk kalır ve bu bölgelerde yosunlaşma görülür. İnsanlar ağaçların yosunlu taraflarına bakarak yön bulmaya çalışırlar. Kuzey yarım kürede yer alan ülkeler için güneye bakan güneşi daha geniş açıyla gören ev, arsa, tarla gibi taşınmaz varlıklar daha değerlidir.

Kayaların Yosun Tutan Tarafları Hangi Yönü Gösterir?

Türkiye gibi kuzey yarım kürede yer alan ülkeler için Kayaların yosun tutan tarafları kuzey yönü gösterir. KayanınGüney’e bakan kısmı güneş daha geniş açılı gelmesi dolayısıyla ısınır ve kurur, kurumuş olan kaya yosun tutmaz.

 Taşların Yosun Tutan Tarafları Hangi Yönü Gösterir?

Türkiye gibi kuzey yarım kürede yer alan ülkeler için Taşların yosun tutan tarafları kuzey yönü gösterir. Taşların Güney yöne bakan kısımları güneşin daha geniş açıyla gelmesi nedeniyle ısınır ve kurur, kurumuş olan taşlarda yosun oluşumu görülmez.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın