Bakara Suresi 177. Ayetten Çıkarılabilecek Temel Mesaj Nedir?

Bakara suresi 177. Ayetten çıkarılabilecek temel mesaj Müslüman kimselerin dünya hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğine dair düzenlemeler içerir. Müslüman olan bir kişi ibadet etmesi ve iman etmesinin yanı sıra toplumsal ahlaka da sahip olmalıdır.

Bakara Suresi 177. Ayetten Çıkarılabilecek Başlıca Mesajlar

Bakara suresinin 177. Ayetinde görülebilecek başlıca 6 mesaj bulunmaktadır. Bu mesajların her biri Müslüman bir kişinin dünya hayatını nasıl yaşaması gerektiği hakkında bazı öğütleri barındırmaktadır.

1. Mesaj: İmanın şartlarına uygun bir hayat sürmek.

Ayetin ilk bölümünde yüzlerin doğru ve batıya çevrilmesinin iyilik olmadığı ifade edilmektedir. Ardından imanın 6 şartına inanmanın asıl iyilik olduğu aktarılmaktadır. İmanın Şartları;

  • Allah’a iman etmek,
  • Meleklere iman etmek,
  • Kitaplara iman etmek,
  • Peygamberlere iman etmek,
  • Ahiret gününe iman etmek,
  • Kadere iman etmek.

2. Mesaj: Yardımlaşma

Ayette Müslümanların birbirlerine maddi olarak da yardım etmelerini öğütlemektedir. Bu öğüdü içeren kısım: “Mala olan sevglerine rağmen onu yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgülükleri için) kölelere verenlerin…”

3. Namazı Dosdoğru Kılmak.

İslam’ın şartlarından biri olan namaz kılmak Bakara suresinin 177. Ayetinde de Müslümanlara öğütlenmiştir. Burada sadece namaz kılmak değil namazı dosdoğru kılmak tabiri kullanılır. Namazın başkaları için değil sadece Allah rızası için amacına uygun olarak kimseden bir beklenti içerisine girmeden kılınması gerektiğini ifade etmektedir.

4. Zekat Vermek.  

 Zekat vermek İslam dinini şartlarından bir diğeridir. Ayette de bahsedildiği üzere zekat vermenin önemi namazın hemen arkasından bahsedilmesinden de anlaşılabilmektedir.

5. Sözünün Eri Olmak.

Verilen sözlerin yerine getirilmesi, Müslümanların verdikleri sözde durmaları bir anlamda sözlerinin eri olmaları gerektiğine dair de Bakara suresi 177. Ayette mesaj verilmektedir.

6. Sabırlı Olmak.

Sabırlı olmak, başa gelen musibetler karşısında sabretmek Müslümanlara İslam dini tarafından sıkça öğütlenen bir davranıştır. Bu noktada ASR suresi de akıllara getirilebilir. İnsanların başlarına gelen zorluklara karşı sabrederek Allah’a sığınması öğüdü de Bakara suresi 177. Ayette verilen mesajlardan biridir.

Bakara Suresi 177. Ayet Meali Nedir?

Bakara suresi 177. Ayet meal itibari ile;

“İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz (den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.”

Bakara suresinin 177. Ayeti verdiği mesajlar ve Müslümanlara sunduğu öğütler nedeni ile Kur’an-ı Kerim’in Müslümanlara yol göstericiliğini gösteren ayetlerden biridir.

içeriğimizi oylayın
Kategoriler Din
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın