Balıklar, Kuşlar, Sinekler, Arılar ve Karıncalar Uyur Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Balıklar, Kuşlar, Sinekler, Arılar ve Karıncalar Uyur Mu?

0

Yayılan söylentilerin aksine karıncalar da uyumaktadır. Kraliçe arı günde ortalama 9 saat boyunca uzun ve derin uykuya girmektedir. İşçi karıncalar ise kraliçenin uyuduğu sürenin sadece yarısı kadar uyumaktadır. Ayrıca kraliçe karıncalar yıllarca yaşarken, işçi karıncalar sadece aylarca yaşayabilmektedir.

İşçi karınca tek sefer uzun uykuya dalmak yerine düzensiz aralıklarla her gün ortalama 250 mola verecek şekilde uyumakta ya da dinlenmektedir. Bu mola süreleri bir dakikadan uzun olup günde 4 saat 48 dakikaya denktir.

Kraliçe karıncalar daha düzenli uykuya girmektedir. Kraliçe, bu konuda daha rahattır ve bu olanak onların ömür sürelerinin uzamasını sağlamaktadır. Kraliçe, ortalama olarak günde 90 kez uykuya dalmakta ve her bir seferde 6 dakikadan fazla uyumaktadır.

İçindekiler

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar türlerine göre farklılık gösterse de uyumaktadırlar. Dinlenme ve uyku süreçlerinde; organların çalışmasını minimal düzeye indirmek, yaşamsal fonksiyonlarını yavaşlatmak ve vücudun enerji ihtiyacını toplamak temel amaçlarıdır. İnsanlar gibi balıklarda yeterli uyku ihtiyacını karşılayamazsa keyifsiz olup daha yavaş yüzme gibi hareketler sergilemektedir.

Birçok balık türü bulunduğu gibi birbirlerinden farklı şekilde hareket etmektedirler. Bazı balıklar gece daha aktif olup gündüz dinlenecek, bazıları ise geceyi oyukta geçirecektir. Genellikle uyku sırasında balıklar minimum hareket sergilese de bazı türler uyku halinde hareket etmeye devam etmektedir.

Balıklar Kaç Saat Uyur?

Akvaryum balıkları ortalama bir günde 10 ile 12 saat arasında uyuyabilmektedir. Türe göre değişiklik gösterse de uyumak için karanlık bir ortam tercih edilmelidir. Gece hareket içinde bulunan birçok tür avlanmak için hareket halindedir.

Kuşlar Uyur Mu?

Kuşlar düzenli uykuya ihtiyaç duyan canlılardır. Özellikle muhabbet kuşu gibi evcilleştirilmiş olanların sağlıklı olmaları ve ömürleri uyku düzenine göre büyük değişiklik göstermektedir. Kuş, uzun süre uyku ihtiyacını tam karşılayamazsa; huzursuzluk, iştahsızlık ve sağlık sorunlar meydana gelebilmektedir.

İnsan için gerekli uykudan daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Muhabbet kuşları 10 ile 12 saat uyuması gerekmektedir. Yetersiz uyku durumunda; stres, çığlık atma ve saldırganlaşma gibi bazı sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Kuşlar Kaç Saat Uyur?

Evde beslenen kuşların ortalama 10 ile 12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Yetişkin bir insana göre kuşlar %30 ile 50 arasında daha fazla uyumaları gerekmektedir. Kuşların çoğu uyku saatlerini güneşin doğumu ve batışına göre ayarlamaktadır. Hava karardıktan sonra uykuya dalıp sabah saatlerinde uyanmaktadırlar.

Kafes içinde bakılan hayvanların uyku ortamları için; karanlık, sessiz ve tanıdık bir yer olması gerekmektedir. Aksi takdirde yetersiz uyuma meydana gelmektedir. Bu durumda kuşların sağlığını ciddi ölçüde etkilemektedir.

Karıncalar Kaç Saat Uyur?

İşçi karıncalar 4 ile 5 saat uyurken, kraliçe karıncalar ise 9 saat uyumaktadır. Karıncalar kesintisiz uyku yerine parça parça uyumaktadır. İşçi karıncalar 5 saati tek seferde uyumak yerine kısa molalar şekilde ortama 250 parçaya bölmüştür. Kraliçe karıncalar diğerlerine göre daha rahat uyku düzenine sahiptir. Tek seferde ortalama 6 dakika uykuya dalıp toplamda 9 saat dinlenmektedir. 

Arılar Uyur Mu?

Arılar enerji toplayabilmek için uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Fakat uyku düzenleri gelişime göre değişiklik göstermektedir. Genç arılar daha az uyurken, yaşlı arılar daha uzun süre uyumaktadır. Genellikle kovanda uyusalar da bazen bir çiçeğin üstünde de dinlenme ihtiyacı hissetmektedirler.

Arılar Kaç Saat Uyur?

Arıların uyuma saatleri gençlere ve yaşlılara göre değişiklik gösterse de ortalama 30 dakika uyumaktadırlar. Yaşlı arılar 30 ile 1.5 saat arasında dinlenmeye ya da uyumaya ihtiyaç duymaktadır. Bunlar 15 ile 30 saniyelik kestirmeler şeklinde gerçekleşmektedir. Bal arıları gece ve gündüz çalıştıkları için kendi içlerinde vardiya sistemleri bulunmaktadır. Süresi dolan diğer arı ile yer değiştirmektedir.

Sinekler Uyur Mu?

Sineklerinde uyku ihtiyaçları bulunmaktadır. Hatta meyve sinekleri uykuya düşkün canlılar olarak bilinmektedir. Ortalama olarak 16 saat uyumaktadırlar. Bazıları gece bazıları öğlen uykuya gitmektedir.

Yapılan araştırmalara göre yalnız kalan sineklerin uyku ve beslenme düzeni de bozulmaktadır. İzole halde bulunan sinek, daha fazla yeme istediğinde olduğu ve daha az uyumaya başlandığı gözlemlenmiştir.

Sinekler Kaç Saat Uyur?

Sinekler ortalama 15 ile 16 saat arasında uyumaktadır. Birçok farklı tür olsa da genellikle bu süre boyunca uykuya ihtiyaç duymaktadırlar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın