Hangi İki Duyu Organı Beraber Çalışır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Hangi İki Duyu Organı Beraber Çalışır?

0

Beraber çalışan iki duyu organı: burun ve dildir. Koku ve tat reseptörleri birbiri ile ilişkili olan reseptörlerdir. Dilin üzerinde bulunan bazı reseptörler; tatlı, tuzlu, ekşi, acı gibi tatları algılar ve bunların algılanması için kokunun varlığı gerekmeyebilir. Ama daha kompleks olan tatlar (örneğin bir meyvenin tadı), ancak koku duyusunun varlığı ile hissedilebilir.

Örnek vermek gerekirse burun tıkanıklığına neden olan bir hastalık varlığında kişinin tat alma duyusu da aynı şekilde etkilenmektedir. Bir diğer örnek ise evde kolaylıkla gerçekleştirilebilecek bir deneydir: Aynı boyutlarda doğradığınız çiğ patatesi ve elmayı, burnunuzu ve gözlerinizi kapatarak yiyin. Bu deney sonucunda burnunuz tıkalıyken patates ve elma arasındaki tat farklılığını algılayamadığınızı göreceksiniz.

Duyu Organlarımız Birbirinden Bağımsız Mı Çalışır?

Hayır, duyu organlarımız birbirinden bağımsız çalışmazlar. Duyular beynin farklı merkezlerine iletilse dahi birbirleri ile bağlantılıdırlar. Bu, yukarıda vermiş olduğumuz burun ve dil örneğinin dışında diğer duyu organları için de geçerlidir. Bir duyusunda azalma meydana gelen veya duyu kaybı yaşayan bir kişinin diğer bir duyusunun gelişmesini örnek olarak gösterebiliriz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın