Bitcoin mi Hisse mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Bitcoin mi Hisse mi?

0

Yatırım dünyasında, son yıllarda en çok öne çıkan tartışmaların başında kripto para ve hisse senetleri içinde “hangisine yatırım yapmalıyım” sorusu geliyor. Bitcoin mi hisse mi, bu soruların başında geliyor. Kripto paralar, henüz 15 yıllık bir geçmişi dahi olmayan genç bir piyasa. Bununla birlikte hisse senetleri ise çok daha eskiye dayanıyor.

Peki iyi getiri elde etmek isteyen bir yatırımcı, Bitcoin mi hisse mi almalı? En iyi yatırım getirisini hangi araç sağlayacak? Bu soruya net bir yanıt vermek kolay olmasa da, borsa endeksleri ve kripto paraların geçmiş performanslarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

Bitcoin mi hisse mi daha iyi getiri sağladı?

Kripto para ve borsa yatırımı karşılaştırması, yatırımcıların çok sık üzerine düşündüğü bir konu. Uzun vadede, gelecekte hangi yatırım aracının ne kadar kazanç sağlayacağını bilmek imkansız. Ancak yatırım analistleri, uzmanlar her yatırım aracının geçmiş performansına ve gelecekteki potansiyeline bakarak fikir edinebilir.

Bitcoin mi, hisse mi dendiğinde, Bitcoin’in tüm zamanlarda sağladığı kazanç, en iyi hisse senetleriyle karşılaştırılabilir. Borsa İstanbul’da en çok kazanç sağlayan hisse ile Bitcoin’i karşılaştırabiliriz, yani SASA Polyester.

SASA, borsada ilk işlem gördüğünde 0,1 TL ile fiyatlanıyordu. SASA’nın 2022 içinde gördüğü en yüksek seviye ise 180 TL oldu. Yani hisse senedi, 10 yıla yakın bir sürede 1800 katına çıkmayı başardı. SASA hissesinden 1000 TL’lik alan bir yatırımcının bugün 1.800.000 TL’si olacaktı. SASA gibi HEKTAS, EREGL gibi hisse senetleri de yüksek kazanç getirenlerden.

Peki ya Bitcoin? BTC fiyat geçmişine baktığımızda, bir kripto para olmanın ötesinde dijital bir devrim yarattı. Bitcoin’in ilk dönemlerinden bugüne kazancı ise dudak uçuklatan türden. Bitcoin, 2009 yılında 0,1 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. 2021 yılındaki tarihi zirvesi ise 69.000 dolar oldu.

Yani Bitcoin, 14 yıldan kısa bir süre içinde neredeyse 700 bin kat değerlendi. Bitcoin çıktığında, 1 dolar gibi bir yatırımla 10 Bitcoin alan bir yatırımcı neredeyse 500 bin doların üzerinde servete sahip oldu.

Kripto para ve hisse senetleri arasındaki farklar neler?

Kripto para ve hisse senedi alternatif olarak görülse de yapıları oldukça farklı. Hisse senedi ve kripto para bambaşka iki kavramdır. Her şeyden önce, kripto paralar merkeziyetsizdir ve bir şirket, ülke tarafından kontrol edilemez. Hisse senetleri ise, hakim yatırımcıların ve patronların kontrolündedir. Budurum birçok mağduriyet yaratabilir, örneğin bir şirketin alacağı bir cezayı ya da yapacağı yatırımı erkenden haber alan bir grup, hissede alım satım yapabilir. Bu gibi durumlar cezalandırılsa da, küçük yatırımcı olarak adlandırılan yatırımcılar mağdur olabilir. Kripto paralar merkeziyetsiz olduğu için bu gibi durumlar olmaz.

Hisse senetlerinde kâr odaklı şirketler, temettü ödemesi yapar. Bu şirketler temettü şirketleri olarak bilinir, bununla birlikte kripto para piyasasında da belli bir faiz oranı üzerinden yatırımcılara pasif getiri sunan birçok coin mevcut. Stake modeli ile yatırımcılar risk almadan coin bazlı olarak getiri elde edebiliyor.

Bitcoin mi hisse senedi mi almalı?

Borsa İstanbul, SP 500 ya da NASDAQ gibi endekslerde hisse senedine yatırım yapmak birçok kişinin tercihi. Ancak kripto paraların büyük bir kısmı, hisse senediyle elde edilemeyecek ölçüde getiri sunmayı başardı. Bundan sonra piyasa koşullarının nasıl ilerleyeceği elbette ki öngörülemiyor ancak kripto paralar, hisse senetlerine karşı daha volatil ve getiri potansiyeli yüksek varlıklar olması bakımından öne çıkıyor. Ayrıca birçok borsanın yaptığı kampanyaları takip ederek bedava bitcoin kazanarak cüzdanınızı büyütmek de mümkün.

Yatırım vadesi, risk seviyesi ve beklentilere göre Bitcoin ya da hisse senedi tercih edilebilir. Bitcoin yatırımcıları, her 4 yılda bir gerçekleşen ve BTC’nin seyrini etkileyen yarılanma tarihlerini de takip edebilir.

Bitcoin, Ethereum ve yüzlerce altcoin’in yer aldığı Kucoin, dünyanın en güvenilir borsalarından biri olarak öne çıkıyor. Türkiye’de lisanslı olarak faaliyet gösteren borsada hesap açarak, yeni üyelere özel 500 USDT’ye varan bonuslardan alabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın