Burundanga Nedir? Türkiye’de Var Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Burundanga Nedir? Türkiye’de Var Mı?

Burundanga, farmasötik ilaç olan skopolamin hidrobromürün mahalle versiyonudur. Jimsonweed ve henbane gibi abur cubur ailesinde yer alan bitki özlerinden yapılmıştır. İlaç kötü bir şeydir. Yani hafıza kaybı, oryantasyon bozukluğu, stupor ve halüsinasyonlar gibi deliryum belirtilerini tetikleme konusunda büyük bir rol oynar.

İlacın niçin suçlular tarafından popüler olacağını anlamak basittir. Toz haline getirilmiş olan skopolamin, içecek veya yiyeceklere kolay bir şekilde karışabilir. Ayrıca doğrudan herhangi birinin yüzüne üflenebilir ve kurbanı istemeden teneffüs etmeye zorlayabilir.

Burunganda, tutukluk, gastrointestinal krampların ve bulanıklığın tedavisinde kullanılır. Tarihsel olarak ise, aynı zamanda kolluk kuvvetlerince “doğruluk serumu” şeklinde kullanılmıştır.

Burundanga Türkiye’de Var Mı?

burundanga agaci nerede bulunur
burundanga agaci nerede bulunur

Burundanga bitkisinin Türkiye’de gerçekleşen herhangi bir bulgusu yoktur. Burundanga Latin Amerika kökenli bir uyuşturucudur. Datura bitkisinden elde edilir. Bizim ülkemizde bu bitki boru otu şeklinde bilinmektedir.

Burundanga’nın etkileri aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Kullanan kişi hipnoz haline geçer ve istenilen her şey yaptırılabilir.
  • Kişide bilincin kapanmasına sebep olur.
  • Kullan kişinin kas reflekslerinde bozulmalar meydana gelir ve istediği gibi tepkiler veremez.
  • Beyni uyuşturmasından dolayı kullandığı zamanı hatırlamakta kişiye zorluk çıkarır.

Burundanga, tek seferlik kullanımda bile bağımlılık yaptığından dolayı oldukça zararlı ve tehlikeli bir maddedir. Kullanıldığı zaman kişinin hafızasının silinmesi neden olabilir. Ayrıca çok fazla kullanan kişilerde beyin başta olmak üzere bütün organları çok kötü etkiler. Bu organlar arasında en çok etkilenen organ ise karaciğerdir.

Burundanga Ağacı Nerede Bulunur?

Burundanga ağacı, Güney Amerika’da bulunmaktadır. Burundanga, Güney Amerika’da yetişmekte olan Borrachero ağacının tohumlarından ve yapraklarından elde edilen bir maddedir. Borrachero ağacı, sonbaharda pembe çiçekler açan, oldukça büyük dikenlere sahip güzel bir ağaçtır. Halk dilinde sarhoş ağacı olarak geçmektedir.

Borrachero ağacından yapılmakta olan toz yani burundangayı soluduğunuzda veya yuttuğunuzda etkisi geçene kadar sizden istenilen her şeyi yaparsınız. Üstelik geçici hafıza kaybı etkisinden dolayı olay esnasında yaptığınız hiçbir şeyi sonradan hatırlayamıyorsunuz. 

CIA, yalan söylenmesini engelleyen bu şaman bitkisini bazı özel sorgularda kullanmaktadır. Ancak bunun kesin net bir doğruluğu bulunmamaktadır.

içeriğimizi oylayın