Ete Kemiğe Bürünmek Deyiminin Anlamı
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Ete Kemiğe Bürünmek Deyiminin Anlamı

0

Ete kemiğe bürünmek deyiminin anlamı kavramsal bir şeyin somutlaştırılmasıdır. Buna göre somut olmayan bir olgunun birisine veya bir şeye benzetilerek kavranılabilir, örneklenebilir hale getirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede fikri bir nesne somut özellikler ile göz önünde belirmiş olmaktadır. Ete kemiğe bürünmek deyimi ile karmaşık bir yapının algınalış biçimi olarak basit ve gözle görülebilir hale getirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Örneğin Atatürk azmin ve dehanın ete kemiğe bürünmüş halidir. Kurtuluş Savaşı var olma isteğinin ete kemiğe bürünmesidir. Kediler sevimliliğin ete kemiğe bürünmüş halidir. Deyimin kullanılış amacı görüldüğü üzere soyut ve kapsamlı olguların somut ve daha basit, algılanabilir ve çözümlenebilir hale getirilmesidir. Anlatılmak istenen düşünce insan zihninde örneklendirilerek canlandırılmaktadır.

Ete Kemiğe Nasıl Yazılır TDK?

Ete kemiğe şeklinde ve ayrı bir şekilde yazılmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi ise etekemiğe şeklinde birleşik yazmaktır, bu hatadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın