Kafa Açmak Ne Anlama Gelir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Kafa Açmak Ne Anlama Gelir?

0

Kafa açmak deyiminin anlamı, özellikle alkollüyken ve kişiler sarhoşluğun keyfini çıkarmaya çalışırken, ortamdaki kişilerden birinin aniden bir şey söyleyerek keyif kaçırması ve insanları düşünmeye sevketmek, zorlamak şeklindedir.

Kafa açılan ortamlarda genellikle insanların keyfi kaçar ve ortamdan uzaklaşmak ister. Çoğu zaman keyif almak için toplanılan durumlarda, birinin sırf entelektüel gözükmek veyaKafa açmak, argo bir deyimdir ve halk arasında kullanımı yaygındır. Sadece sarhoş kişiler için kullanılmaz. Aynı zamanda, insanları olgulara farklı açılardan bakmaya yönlendiren söylemler de kafa açıcı olarak nitelendirilir.

Bu anlamıyla kullanıldığında, kafa açıcı fikirler, insanların yaratıcılığını körükleyen, olaylara ve olgulara farklı açılardan bakma alışkanlığı geliştirmelerine yardımcı olan fikirlerdir. Bu fikirleri ortaya atanlar da, genellikle lider ruhlu ve mevcut durumu olumlu yönde değiştirmeye çalışan kişilerdir.

Ayrıca, sabahları daha uyanmamış kişiye, başkalarının gelip karmaşık veya dingin bir zihinle düşünülmesi gereken konularda fikir sorması veya laf anlatmaya çalışması da, kafa açmanın başka bir anlamıdır. Halk arasında kullanılan başka bir şekli de, “afyonu patlamadan konuşmak” şeklindedir.

Kafa Açmak Denizcilikte Ne Demek?​

Kafa açmak deyimi, denizcilik jargonunda, rüzgarın estiği yönün tam tersine, yani rüzgaraltına dönmek demektir. Rüzgaraltı da, bir denizcilik terimidir.

Kafa Açmak Cümle İçin Örnek​

Kafa açmak deyimi farklı anlamlarıyla, cümle içinde şu şekillerde kullanılabilir:

  • Ya bakkal bi git işine ya, kafa açma sabah sabah!” Leyla ile Mecnun dizisinden bu örnekte, sabah daha tam uyanmadan söylenen kafa karıştırıcı konulardan bahsediliyor.
  • Tam keyfimizi bulmuşuz, sen gelip kafa açıyorsun ya!” Burada içki içen kişilerin hafif bir muhabbet etme isteğine karşı, ciddi konulara giren bir kişiye yapılan serzeniş söz konusudur.
  • Bu kitapta kafa açıcı fikirler var, mutlaka okumalısınız.” Bu örnekte de, konuya farklı açılardan bakmayı sağlayacak örneklerin bulunduğu bir kitaptan bahsediliyor.
  • Öyle sallanıp duracağına kafayı aç çabuk!” Burada da kaptan, teknenin kontrolünü yeniden sağlayabilmek için, yardımcısına dümeni rüzgarın ters yönüne kırmasını söylüyor.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın