Kurtuluş Savaşı Kahramanı Şerife Bacı Kimdir? Hayatı ve Merak Edilenler
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Kurtuluş Savaşı Kahramanı Şerife Bacı Kimdir? Hayatı ve Merak Edilenler

0

Şerife Bacı, milli mücadelenin kadın kahramanlarından biridir. Kastamonulu olan şehit Şerife Bacı kurtuluş savaşı döneminde kadın kahramanlarımız arasında en çok bilinenlerdendir. Kucağında çocuğu ile mermi taşırken şehit olduğu bilinmektedir. Diğer bilgiler ise şu şekildedir;

Şerife Bacı Kurtuluş Savaşında Neler Yaptı?

Şerife Bacı Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu’da bulunan cephaneliklerin Ankara’ya taşınmasına yardım etmiştir. 1921 yılında cephanelikleri taşırken aralık ayı içerisinde zorlu hava şartları nedeni ile yolda şehit olmuştur.

Zorlu hava şartlarına rağmen çocuğunu ve cephanelikleri korumak için büyük çaba sarf etmiştir. Kastamonu Seydiler’de hayatını sürdüren Şerife Bacı günümüzde Seydiler’in simgesi haline gelmiştir.

Şerife Bacı Hangi Cephede Savaştı?

Şerife Bacı Kurtuluş savaşı sırasında herhangi bir cephede savaşmamıştır. Savaşın zorlu döneminde ordunun cephaneye ihtiyaç duyması ile birlikte evladını da alarak harekete geçmiştir. Kastamonu’dan Ankara’ya yetiştirilmek üzere cephanelikleri başka kahraman kardeşlerimiz ile birlikte taşırken hayatını kaybetmiştir.

Zorlu ve sert geçen 1921 kışında cephaneliklerin zarar görmemesi için üzerindeki kazağı çıkararak cephanelikleri ısıtmıştır. Aynı zamanda yanında bulunan küçük bebeğinin üzerine doğru kapanarak onu da donmaktan kurtarmaya çalışmıştır.

Şerife Bacı Hayatı

Şerife Bacı 1900 yılında Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta evlenmiş ve 19-20 yaşlarında çocuğu olmuştur. 1921 yılında Kurtuluş Savaşının başlaması ile birlikte savaşta milli mücadelenin bir parçası olmuştur.

Cephaneliklerin taşınması gerekliliği ile birlikte ülkedeki tüm erkeklerin savaş için toplanmış bulunması savaş nakil sürecini sekteye uğratmıştır. Kastamonu’dan Ankara’ya ulaştırılması gereken cephaneliklerin taşınması için baş tutmuştur. 1921 yılının aralık ayında bebeği ile birlikte cephanelikleri sırtlanarak yola çıkmıştır. Yolculuk sırasında zorlu hava şartları nedeni ile donarak şehit olmuştur. Bugün Şerife Bacının adı birçok kurumda ve anıtta yaşatılmaktadır.

Şerife Bacı ile İlgili Bilgiler

Şerife Bacı Türk milletinin Kurtuluş Savaşında tüm fertleri ile milli mücadele verdiğinin en büyük kanıtlarından biridir. Şerife Bacı gibi zorunluluğu olmamasına rağmen milli mücadele için şehit olmuş birçok kadın kahramanımız vardır.

Günümüzde Şerife Bacı adına Seydiler Belediye binası önünde rölyef bulunmaktadır. Milli mücadele kahramanımızın adı birçok kurumda yaşatılmaya devam etmektedir.

Şerife Bacı Kaç Yaşında Öldü?

Şerife Bacı 1900 yılı ile 1921 yılları arasında hayatını sürdürmüş genç şehitlerimizden biridir. 21 yaşında şehit olan Şerife Bacı ölmeden önce yavrusunun üzerine kapanmış ve kazağını çıkararak cephaneliklerin üzerine örtmüştür.

Şerife Bacının Mezarı Nerededir?

Şerife Bacı cephane taşırken yolculuk sırasında şehit olmuştur. Mezarının tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte Şerife Bacı için temsili olarak Kastamonu Seydiler köyünde bir mezar yaptırılmıştır.

Şerife Bacı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şerife Bacı hakkında sık sorulan soruların her biri kahramanlığı ile ilgilidir. Evladıyla birlikte vatan mücadelesi veren kahraman Türk kadınlarından biri olan Şerife Bacı hakkında yapılan araştırmalarda sorulan bazı sorular aşağıdaki gibidir.

  • Bebeği ile İnebolu’dan Ankara’ya mermi taşırken şehit olan Milli mücadele kahramanı kimdir?
  • Kurtuluş savaşı yıllarında Kastamonu’ya cephane taşırken çocuğu ve silahlar için kendini feda eden kadın kahramanımız kimdir?
  • Vatan için canını feda eden çocuğunun canını tehlikeye atan kahraman Türk kadını kimdir?
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın