Gelir Arttığında Talebi Azalan Mallara Ne Ad Verilir?

Gelir arttığında talebi azalan malların adı nedir? Bu sorunun cevabı oldukça basit: Düşük mal. Düşük mal, gelir artışıyla birlikte talebin azaldığı mallara verilen addır. Ayrıca, bayağı mal olarak da bilinir.

Düşük mal kavramı, ekonomide oldukça önemlidir. Tüketicilerin gelir düzeyleri arttıkça, tercih ettikleri mallar da değişmektedir. Bu nedenle, düşük mal kavramı, tüketicilerin harcama davranışlarını ve talep eğrilerini anlamak için kullanılan bir araçtır.

Düşük Mal Nedir?

Düşük mal, kişinin gelirinin artması sonucu bazı mallardan uzaklaşmasına neden olan bir terimdir. Geliri artan bir kişinin tercih ettiği ürün kalitesinin artması, düşük ürünlerin ise talebinin azalması durumudur. Örneğin, tereyağı ve margarinin bir tezgâhta durduğunu düşünelim. Tereyağı her zaman daha pahalıdır. Geliri artan biri margarin yerine tereyağını tercih ederse, bu durum margarinin tercih edilmemesine sebep olur. Bu nedenle, margarin düşük bir maldır. Düşük malların talebi, kişinin gelirinin artmasıyla birlikte azalırken, gelirin azalmasıyla birlikte artar.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın