Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nedir? Ekartman Nerede Yazar?

Ekartman, göz cam aralığı üzerinde bulunan köprüye verilen isim olup 14 mm ila 24 mm arasında bulunan genişlik derecesi ile belirlenir. Her bireyin ölçüleri birbirinden farklıdır; değişiklik göstermektedir. Bu kavram gözlük kullanan bireylerin gözlük cam aralıklarının ifade edilebilmesi için kullanılan bir kavramdır.

Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nedir?

Gözlükte ekartman ölçüsü gözlük cam aralığı olarak bilinmekte olan ve körünün ana mesafesi olarak tabir edilen bir ölçüdür. Daha basit bir ifade ile gözlüğün boyutunu ifade etmektedir. Gözlük kullanacak kişinin yüz şekli ve ölçülerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı bireyin gözlük seçme durumunda ölçülerinin doğru şekilde alınması fazlası ile önem arz etmektedir.

Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nerede Yazar?

Gözlük ekartman ölçüsü mevcut gözlüğün yan çerçeve bölümlerinde bulunmaktadır. Kişiye özel tasarlanan gözlüklerde özellikle ekartmanın değeri oldukça önemlidir. Gözlüğün yüzde sağlam bir şekilde durması ve yüze oturması amacıyla ölçülerin doğru alınması önemlidir. Bazı gözlük modellerinde ölçü değeri oldukça yüksek olurken bazılarında oldukça düşüktür.

Gözlükte Ekartman Ölçüsü Nasıl Ölçülür?

Gözlükte ekartman ölçüsü gözlük camının sağdan dola ölçülmesi ile bulunmaktadır ve gözlük ölçülerinde birinci değer 50-20-120 ölçüdür. Bu ölçüleri açıklayacak olursak 50 mm ekartman ölçüsünü belirlerken 20 mm iki camın arasındaki köprü ölçüsünü belirtmektedir. 150 mm ise gözlüğün sap içi ayarlanabilen ölçüsünü ifade etmektedir. Bu ölçüler kişiye özel olarak belirlenmelidir.

Gözlükte Ekartman Kaç Olmalı?

Gözlükte ekartman değerleri genel olarak camda 40-60 mm iken köprü aralığında ise 14-24 mm arasında farklılık göstermektedir. Bunun beraberinde bazı gözlük modellerinde tek olarak tasarlanırken bazılarında ise çift olarak tasarlanır. Bu değerler ise gözlüğün çerçevesinde yan bölümde bulunmaktadır.

Ekartman Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı

  • Yeni aldığım gözlüğümün ekartmanı yüz hatlarıma uymadı.
  • Gözlük için sipariş verdiğim firma ekartman ölçülerimi yanlış almış.
  • Bu gözlüğün ekartman ölçülerini öğrenmek istiyorum. Bu gözlük bana tam uydu.

Ekartman kelimesinin cümle içerişimde kullanımı nasıldır yukarıda birkaç örnek ile sizlere gösterdik ve bunun yanında da tekrar ekartman ölçülerinin önemine vurgu yapmış bulunduk. Daha önce de dediğimiz gibi ekartman ölçülerinizin doğru alınması gözlüğünüzü rahat ve daha güzel bir şekilde kullanmak için oldukça önemlidir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın