Guggenheim Bursu Nedir? Nasıl Alınır?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Guggenheim Bursu Nedir? Nasıl Alınır?

0

Guggenheim bursu, ihtiyacı olan kişilerin bazen eğitim hayatına katkı olması amacıyla, özel veya tüzel kişiler tarafından verilen ödenektir. Bu maddi destek, John Simon Guggenheim Memorial Vakfı’nın verdiği bir burs çeşididir. Genelde alanında profesyonel olan sanatçı veya alimlere verilir. Bir tür bağıştır.

İçindekiler

Guggenheim Bursu Nasıl Ortaya Çıktı?​

Guggenheim bursu, Simon Guggenheim ve onun eşi tarafından oğullarının anısına olmak üzere 1925 yılında oluşturulur. Öncelikle bu burstan yalnızca ABD vatandaşları faydalanabiliyordu. Ancak zamanın ilerlemesi ve şartlarda oluşan değişiklik gereği bu burs koşulları gittikçe değişmeye başladı.

Burs önceleri vatandaşlık açısından ayrıma göre sanatçılara bir hibe amacıyla veriliyordu. Bu hibe sayesinde sanatçılar ve ilim yapıcılar bu sayede çok daha rahat şartlarda çalışabilecek ve yaratıcı yönleri ortaya çıkabilecekti.

Guggenheim Bursu Amacı ve Verilen Kişiler​

Guggenheim bursu profesyonel şekilde çalışan ve yaptığı sanat açısında ün kazanmış kişiler için oluşturulmuş, belirli bir çalışma refahı sağlamak amacıyla verilen bir tür bağıştır. Bu bursu kazanan kişi için süre paraya hiç koşul eklenmeksizin 6 ile 12 ay arasında devam eder.

Verilen hibeler kendi çalıştıkları alanda kayda değer iş kayıtları bulunan üretici insan toplulukları arasından seçilmiş ve ileri düzeyde profesyonelleşmiş kişilere verilir. Öğrenciler için bu burs uygun değildir.

Guggenheim Bursu Alan Kişilerin Özellikleri​

Guggenheim bursu, kendi alanlarında üretim yapmak için çaba harcayan insanlara verilir. Sahne sanatlarında çalışan bireyler yani açmak gerekirse yeni bir iş ve çalışma üretmek yerine var olan işleri veya çalışmaları yorumlayan kişiler için bu burs uygun değildir. Buradaki temel amaç üretimi desteklemek ve yeni oluşumlara katkıda bulunur.

Örnek vermek gerekirse bir koreograf sanatçısı için Guggenheim bursu uygundur. Ancak bir dansçı için yani yapılan bir koreografiyi hayata geçiren bir kişi için uygun değildir. Yalnızca sanat alanında yapılan işler için değil örneğin doğa bilimleri veya sosyal bilimler alanındaki çalışmaları desteklemek amacıyla da bu burs verilir.

Guggenheim Bursu Çeşitleri​

Bir sanatkar veya alimin bu bursu alabilmesi için hangi alanda başvuru yapması gerektiğini bilmesi gerekir. İki tür çeşidi bulunur. Bunlardan ilki Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan gelen profesyonel sanatçı veya alimler için oluşturulmuş çeşididir. İkincisi ise Latin Amerika ve Karayipler’den gelen kişiler için verilir.

Bu burs genel olarak yıllık verilir. Ancak bazı durumlarda altı aylık verildiği de görülür. Bir kişiye Guggenheim bursu verildiği zaman, başka birisi için tekrar başvuruda bulunamaz. Yani yalnız bir burs için yararlanır.

Guggenheim Bursu İçin Hangi Şartlar Gerekir?​

Bir sanatçı veya bilim insanı Guggenheim başvurusunda bulunabilmesi için ürün için bir çok malzemeyi bir arada sunması gerekir. Bunun içerisinde kendisine referans olacak kişilere ait bilgiler olabileceği gibi özgeçmişinden oluşan bir yazı veya özgeçmişine dair çeşitli örnekler de dahildir. Sayı olarak bahsedildiği zaman vakıf genel olarak, yılda 3.500 ile 4000 kişi arasında bir başvuru alır. Bu başvuruların nerdeyse çok çok az kısmı seçilir.

Sayı olarak bahsedildiğinde yılda yaklaşık 220 kişi burs alır. Bu burs için herkes başvuruda bulunabilir. Herkesin başvurusu değerlendirmeye alınır. Bir kişinin bir Guggenheim bursuna sahip olabilmesi için başvuru yapması şarttır. Hiçbir başvurusu olmayan kişilere bu burs verilmez. Guggenheim Bursu’na başvurabilmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Guggenheim Bursu Alanlar Nasıl Seçilir?​

Burslar uygulama alanına göre sınıflandırılır. Bu alanda bulunan uzmanlardan yani eskiden bu bursu alan kişilerden bu alanda başvurusu bulunan başvuru sahiplerini yargılaması ve özelliklerini incelemesi istenir. Uzman olarak seçilen bu kişiler, her alanda olmak üzere ne kadar ödül verileceğine ve bu ödülün kime verileceğine karar verip bu kararını ilgili komiteye bildirir.

Yapılan bu öneri sonucunda Guggenheim bursu için vakıfta bulunan Mütevelli heyeti kimin ne kadar burs alacağını belirler ve bu kararını açıklar. Buna uygun olarak seçilen kişiler Guggenheim bursu almaya hak kazanırlar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın