Güneş Dünyanın Etrafında Dönseydi Ne Olurdu?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Güneş Dünyanın Etrafında Dönseydi Ne Olurdu?

0

Güneş dünyanın etrafında dönseydi neredeyse Dünyada gördüğünüz her şey farklı olurdu. Dünya bilindiği üzere güneşin çevresinde dönmektedir. Eğer güneş dünyanın çevresinde dönseydi dünyanın günlük ve yıllık hareketleri baştan aşağı farklı olurdu.

Saat sistemi Dünyanın güneş ve kendi etrafındaki dönüşü ile belirlenmektedir. Bu durumda güneşin dünyanın etrafında dönmesi ile birlikte saatler, mevsimler, gece ve gündüz meydana gelmezdi. Ayrıca sürekli yaşadığımız hava olayları da baştan aşağı farklı olurdu.

Dünya ve diğer gezegenlerin güneş etrafında dönüşleri farklı hız ve eğim ile gerçekleşmektedir. Güneşin dünyanın etrafında dönmesi tüm düzenin baştan aşağı değişmesini gerekli kılacağından yeni bir düzen oluşup oluşmayacağı da bilinmemektedir.

Güneş Neden Dünyanın Etrafında Dönemez?

Güneş’in Dünya’nın çevresinde dönebilmesi için, dünyanın kütlesinin güneşin kütlesinden çok daha büyük olması gerekir. Hacmi olmasa bile kütlesi, yani ağırlığı büyük olmalı ki, Newton’ın evrensel kütle çekim kanununa göre bir yıldızı etrafında döndürebilsin.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın