1980 Yılında General Electric Mühendisleri Tarafından İcat Edilen Parlak Lamba

Halojen lambalar, 1980 yılında General Electric Company (GEC) mühendisleri tarafından icat edilmiş bir lambadır. Bu lamba halojen gazı, genelde iyot ve bromdan oluşur, kullanılarak çalıştırılmıştır. Aynı zamanda bu lamba floresan lambanın geliştirilmesiyle elde edilmiş bir lamba olup daha sonra yerini LED teknoljisine bırakacaktır.

Halojen Lambalar Nedir?

Halojen kelimesi Fransızca bir kelime olup bu madde periyodik tabloda 7A grubundadır. Ayrıca, halojenler tepkimeye eğilimlidir ve elektron alma isteği en yüksek maddelerdir.

Halojen lambalar ise brom ve iyot gazının birleşmesiyle oluşan halojen gazının kullanılmasıyla çalışan bir akkor lamba çeşididir. Halojen lambalar yaygın olarak çift uçlu bulunur.

Geçmişten Günümüze Kullanılan Aydınlatma Araçlarının Tarihçesi

Önceden şimdiye kadar kullanılan aydınlatma araçları kronolojik olarak aşağıda listelenmiştir.

  1. Ateş (M.Ö. 1.5 Milyon)
  2. Kandil (M.Ö. 20.000)
  3. Meşale (M.Ö. 1300)
  4. Mum (M.Ö.500)
  5. Gaz Lambası (1790)
  6. Akkor Ampul (1879)
  7. Floresan Lamba (1935)
  8. Halojen Lamba (1960)
  9. Led Lamba (2006)

NOT: Burada Halojen Lambanın tarihinin 1960 yazılmasının sebebi bazı kaynakların bu tarihi kabul etmesidir ama biz 1980 tarihini kabul ettik.

General Electric Company Nedir?

1876 yılında Thomas Edison öncülüğünde kurulan ve birçok elektrik projesinde görev yapan bir şirkettir. Merkezi, ABD de olup elektronik ve bankacılık sektöründe faaliyet göstermektedir.

Lamba ve Ampulün Farkları Nelerdir?

Ampul ile lambanın en büyük farklarından biri şeklidir. Ampul armut yapılı olmasına rağmen lamba öyle değildir. Ayrıca, ampul sarı ışık yayar ve enerjisinin büyük çoğunluğu ısıya dönüştürür. Bu yüzden tabiri caizse cep yakar.Ama lamba beyaz ışık yayar ve ampulün tam tersine tasarrufludur ve enerjisinin çoğunu ışık olarak yayar.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın