Hamileler Şalgam İçebilir Mi? Şalgam Düşük Yapar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hamileler Şalgam İçebilir Mi? Şalgam Düşük Yapar Mı?

0

Şalgamın içeriğinde zararlı bir madde olmadığından dolayı hamileler şalgam içebilir. Bununla birlikte doktora danışılarak tüketilmesi daha doğru olur. İçeriğindeki tuz oranı fazla olduğundan tansiyonu yükseltici etkisi olabilmektedir. Bu tür besinleri tüketmeden önce doktora danışmak daha uygun olur.

İçindekiler

Hamileler Acı Yiyebilir Mi?

 Hamilelerin acı yemesinde herhangi bir problem yoktur. Yiyebilirler. Ancak gebelikte oluşan mide yanması ve diğer rahatsızlıklardan olan reflü ve gaz sancılarının artmasına sebep olabilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Şalgam İçilir Mi?

Aşırı şalgam tüketiminden kaçınılması gerekir. Hamileliğin ilk ayları riskli aylar olduğundan tüketilmemesi önerilir. İçeriğindeki tuz oranı tansiyonu etkiler. Bu da bebeğin sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Şalgam Düşüğe Neden Olur Mu?

İçilen miktara bağlı olarak şalgam düşüğe neden olabilir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında ve diğer aylarda da tansiyon faktörüne dikkat edilmesi gerekir. Tansiyon dengesizliği hem annenin hem de bebeğin organlarına zarar verebilir. Aynı zamanda bebekte başka hastalıklara da neden olabilir. Hamileliğin ilk aylarında düşük gerçekleşebilir.

Şalgam Suyu Ne Kadar Tüketilmeli?

Şalgam suyu, doktorların tavsiyesine göre günde sadece 1 bardak içilmeli. Zararlı bir içecek değildir ancak her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi şalgam suyunun da fazlası zarardır. İçeriğinde belli başlı mineral ve vitaminler olduğu için içmekte herhangi bir sakınca yoktur. Hatta hamileler dâhil herkesin içmesi tavsiye edilir. Ancak dozunda içmek gerekir. Günde 1 bardağı geçmek her insan için tehlikeli olabilir. Hamileliğin ilk aylarında olan anneler ve tansiyon hastalarının içmeden önce bir uzmana danışmaları doğru olur.

Şalgam Suyu Aşermek Cinsiyeti Belli Eder Mi?

Şalgam suyu aşermek cinsiyeti belli etmez. Halk arasında oldukça yaygın olan “aşerilen tada göre bebeğin cinsiyetinin belli olması” bir hurafedir. Kimilerine göre ekşi aşermek kız bebeği, tatlı ve tuzlu aşermek ise erkek bebeği işaret eder. Bunun bilimsel olarak hiçbir kanıtının olmamasıyla beraber doktorlarla birlikte ultrason cihazından öğrenmek kesin bir yöntem olacaktır. Kimi kadının hamileyken canının tatlı çekmesi sonucu erkek bebek beklemesine rağmen kız bebek sahip olması, bu yaygın söylemin hurafe olduğu gerçeğini kanıtlar niteliktedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın