İl Protokolünde Vali Hangi Makamlara Karşı Üstün? İl Protokol Listesi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

İl Protokolünde Vali Hangi Makamlara Karşı Üstün? İl Protokol Listesi

0

İl protokolü esas alınarak valinin protokolde üstün olduğu makamlar ve unvanlar işlenmiştir. Örnek olarak ise Rize İl Protokol Listesi esas alınmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye Devlet Protokolü’nden de eklemeler yapılmıştır.

Vali Mi Üstün Savcı Mı?

İl protokollerinde vali, savcıdan üstün durumdadır. Vali ilk sırada yer alırken savcılar 15 – 25 protokollerinde yer almaktadır. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali ilk sıradayken savcılar 21.sıradadır.

Vali Mi Üstün Belediye Başkanı Mı?

İl protokol listesinde vali, belediye başkanından üstün durumdadır. Örneğiz, Rize il protokol listesinde vali ilk sırada yer alırken belediye başkanı 5.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Hakim Mi?

İl protokol listesinde vali, hakimden üstündür. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1. Sırada yer alırken hakimler 21. Sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Kaymakam Mı?

İl protokol listesinde vali, kaymakamdan üstündür. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1. Sırada yer alırken ilçe kaymakamları 10.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Emniyet Genel Müdürü Mü?

İl ve ilçe protokollerinde vali her zaman emniyet müdürünün üstündedir. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1. Sıradayken emniyet müdür 11.sıradadır.

Vali Mi Üstün Jandarma Genel Komutanı Mı?

İl protokollerinde vali, jandarma genel komutanından üstün durumdadır. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1.sırada yer alırken jandarma genel komutanı 12.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Bakan Mı?

Türkiye devlet protokolü listesinde bakanlar, valilerden üstün durumdadır. Örneğin, protokol listesinde bakanlar 7.sırada yer alırken Ankara Valisi 48.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Başsavcı Mı?

İl protokolü listesinde vali, başsavcıdan üstün konumdadır. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali ilk sırada yer alırken Cumhuriyet Başsavcısı 6.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Büyükelçi Mi?

Protokol listesinde vali, büyükelçiden üstün durumdadır.

Vali Mi Üstün Milletvekili Mi?

İl protokol sıralamasında vali ilk sıradayken milletvekili 2.sıradadır. Bu durumda da vali, protokol sıralamasında validen üstündür.

Vali Mi Üstün Bakan Yardımcıları Mı?

İl protokolü listesinde valiler, bakan yardımcılarından üstündür. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1.sırada yer alırken bakan yardımcıları 4.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Baro Başkanı Mı?

İl protokolü listesinde vali, baro başkanından üstündür. Örneğin, Rize il protokol listesinde vali 1.sırada yer alırken baro başkanı 7.sırada yer almaktadır.

Vali Mi Üstün Orgeneral Mi?

İl protokol sıralamasında ilk sırayı vali alırken ikinci sırayı mahalli en büyük komutanı almaktadır. Sonuç olarak vali generalden üstün durumdadır.

Ek olarak: Türkiye Devlet Protokolü Listesi’nde orgeneral ve oramiraller validen üstün durumdadır.

Vali Mi Üstün Başkonsolos Mu?

Vali protokol sırasında başkonsolostan üstündür.

Vali Mi Üstün Konsoloslar Mı?

Vali protokol sırasında konsoloslardan üstün durumdadır.

Vali Mi Üstün Fahri Konsoloslar Mı?

Vali protokol sırasında fahri konsolostan üstün durumdadır.

Validen Sonra Kim Gelir?

İl protokol listesinde validen sonra milletvekilleri gelmektedir. Daha sonra ise bakan generaller, bakan yardımcıları ve belediye başkanı olarak devam etmektedir.

Protokol sırası valinin bulunduğu yere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yukarıda belirtilenler ‘’Valiliklerin protokol listelerinden hareketle’’ hazırlanmıştır.

Örnek: Rize Valiliği İl Protokol Listesi

TAŞRA (İL, İLÇE) PROTOKOL LİSTESİ | İLK 10

1.Mahalli yönetimin en büyük idare amiri ( ilde Vali, ilçede Kaymakam)

2.Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri

3.Mahalli yerin en büyük komutanı, general, garnizon komutanı

4.Büyük şehir belediye başkanı, bakan yardımcısı ve il belediye başkanı

5.Cumhuriyet başsavcısı, bölge adliye ve bölge idare mahkemesi başkanları, üniversite rektörleri, baro başkanı

6.Vali yardımcıları, kaymakamlar, il jandarma komutanı, il genel meclisi başkanı, il emniyet müdürü ve son olarak ilçe belediye başkanları

7.Rektör yardımcıları, fakülte dekanları

8.Özel ve genel bütçeli kuruluşlarda üst yöneticilik yapan kişiler

9.Garnizon komutanı tarafından belirlenen TSK mensupları

10. Hakimler, savcılar ve noter odası başkanı

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın