Kâğıt Üzerine İlk Fotoğraf Nerede Basılmıştır?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Kâğıt Üzerine İlk Fotoğraf Nerede Basılmıştır?

0

Kağıt üzerine ilk fotoğraf İngiltere’de basılmıştır. Fotoğraf, maddi olarak var olan göz ile görülebilen şekillerin ışık yardımıyla bir düzlem üstüne aktarılmasına denir ve fotoğraf makinesiyle çekilir. Fotoğraf makinelerinin ilk çıktığı zamanlar fotoğraf çektirmek bunu bir kâğıda bastırmak günümüzdeki gibi kolay bir şey değildi. Akıllı telefonların ve son teknoloji fotoğraf makinelerinin olmadığı dönemlerde büyük şehirlerde sayılı denebilecek kadar az fotoğrafçı vardı ve fotoğraf çektirmek bir lükstü.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotoğraf çekmek, çekilen fotoğrafları aynı anda akıllı telefon veya bilgisayarlardan görebilmek ve beğenilmeyen fotoğrafları silmek saniyeler sürmektedir. Bunun yanı sıra şipşak fotoğrafçılık olarak da adlandırılan fotoğrafın çekildiği an kâğıda basımıyla gerçekleşen polaroid fotoğraf makineleri de mevcuttur. Fotoğraf makinelerinin gelişmesiyle birlikte fotoğraf anıları saklamak için başvurulan bir yöntem halinin yanı sıra bir sanat dalına dönüşmüş portre, doğa, yemek, düğün vb. çekim alanları ile alanı iyiden iyiye genişlemiştir.

Kağıt Üzerine İlk Fotoğraf Ne Zaman Basılmıştır?​

Paris’te çekildiği kabul edilen 1838 yılı sonları veya 1839 yılı başları olarak kabul edilen fotoğraftır. Boulevard Du Temple isimli ilk fotoğraf çalışması Louis Daguerre tarafından kalabalık bir cadde konusuyla 10 dakikayı aşkın pozlama süresiyle çekilmiştir.

İlk Fotoğraf Makinesinin Özelliği Nedir?​

  • İlk fotoğraf makinesinin özelliği görüntüyü bir kurşun ve kalay karışımı plakaya aktarmasıydı.
  • İlk fotoğraf makinesinin bir özelliği de bir görüntüyü 8 saatte düzleme aktarabilmesiydi.

Günümüzde Kullanılan Fotoğraf Makinesinin Atası Kimdir?​

Kesin bilgi olmamakla birlikte J. Nicephore tarafından 1826 yılı olarak kabul edilen ilk fotoğraf makinesi, gümüş düz bir levha üzerine çeşitli kimyasallar denenerek 8 saat boyunca pozlama yaparak ilk fotoğraf elde edilmiştir. Fotoğrafçılığın asıl çıkış noktası resim sanatçılarının karanlık oda diye tabir ettikleri yöntemden sonra başlamıştır. Fotoğraf makinesinin icadını tek bir kişiye mal etmek doğru olmaz. Her icat gibi fotoğraf makinesinin icadı da uzun yıllar pek çok bilim insanının çalışmalarıyla meydana gelmiştir.

Günümüzde kullanılan fotoğraf makineleri ise oldukça gelişmiş ve kullanıcının kendi beğenisine hitap edebilmesi için tür olarak da çok çeşitli ürünler mevcuttur.

kagida basilan ilk fotograf
kagida basilan ilk fotograf
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın