Lidyalılar’ın İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Lidyalılar’ın insanlık tarihine katkıları dendiğinde ilk olarak “Para” akla gelebilir. Para, ticareti ilerleten ve etkileşimi arttıran bir buluştur. Bu nedenden dolayı da ilerlemeye ciddi katkıları olmuştur. Bunun yanı sıra şu katkıları da sayabiliriz;

Lidyalıların İnsanlık Tarihine Katkıları

Lidyalılar, bugünkü Ege Bölgesi’nde Manisa ve Uşak çevresinde kurulmuş, Anadolu’da hüküm sürmüş güçlü bir medeniyettir. Bu güçlü medeniyetin elbette ki insanlık tarihine önemli katkıları olmuştur. Bunların sayısının azımsanamayacak kadar fazla olduğunu söylemeliyiz. Şimdi bu katkıları birlikte inceleyelim.

 • Tarihte parayı ilk bulan uygarlıktır. Öyle zannediyorum ki parayı bulmalarının bu uygarlığın insanlığa en büyük katkısı olduğunu söylemeye gerek yoktur. Tarihte parayı ilk bulan uygarlık olmanın yanında, aynı zamanda basan ve kullanan ilk uygarlıktır. Paranın bulunmasından önce insanlar alışverişlerini takas usulü ile gerçekleştirmekteydi.
 • Lidyalılar, takas usulü yerine paranın kullanılmaya başlamasını sağlamıştır. Takas usulü kısaca bir malın veya hizmetin karşılığında, başka bir mal veya hizmet verilerek yapılan ticaret tipidir. Paranın icadıyla birlikte artık malın veya hizmetin karşılığında ücret ödenmeye başlanmıştır.
 • Bu medeniyetin ticarete yeni bir yön kazandırdığı aşikardır. En önemli gelirlerini ticaret sayesinde elde etmişler ve ticaret sayesinde zenginleşmişlerdir. Başkentleri Sardes’ten (Sard Şehri) başlayıp Mezopotamya’da biten bir ticaret yolu yapmışlardır. Bu yolun adı Kral Yolu’dur.
 • Kral Yolu, bu medeniyette ticaretin gelişmesini çok büyük ölçüde etkilemiştir. Bununla birlikte Kral Yolu üzerinden gerçekleşen ticaretler, Doğu ve Batı medeniyetlerinin bir araya gelmesini ve kültürel etkileşim yaşanmasını sağlamıştır.
 • Lidyalılar, tekstil alanında da kendilerini geliştirmişlerdir. Bu alanda da bir ilke imza atarak ilk renkli dokumacılık ve tekstili bulmuşlardır. Bunun için kök boyalarından faydalanmışlardır. Koyun yünlerini kök boyaları ile renkli hale getirmiş ve palto, battaniye, halı, balık ağları örmüşlerdir.
 • lidya medeniyeti

 • Parfümü insanlığa kazandıran uygarlık Lidya Uygarlığıdır. Bunun için yetiştirdikleri çiçeklerin kokularını ve yağlarını kullanmışlardır. Bununla birlikte zehirli cıva sülfürden dudak boyası elde etmişler ve böylece ilk kozmetik sanayiyi başlatmışlardır.
 • İlk defa bu uygarlıkta gördüğümüz başka bir şey aynadır. Bakır levhalar ile cıvayı sıvayarak aynayı bulmuşlardır.
 • Lidyalılar, tarihteki ilk madenciliği ve ilk kuyumculuğu başlatmışlardır. Altın, gümüş, bakır ve arsenik madenlerini çıkartan uygarlık bu madenleri işlemiştir.
 • Kuruldukları bölgede yapılan kazılarda bir termal havuz bulunmuştur. Sardes Antik Kentinde bulunan bu termal havuz ile ilk termal tedaviyi başlattıkları bilinmektedir.
 • Son olarak bu uygarlığın paralı askerlik sistemine dayalı bir ordusunun olduğu ve ilk bankacılık sistemini başlattığı bilinmektedir.
2/5 - (1 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın