Urartular’ın İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Urartular’ın insanlık tarihine katkıları, diğer medeniyetler kadar olmasa da olmuştur. Mevcut konumundan dolayı etkileşime kapalı olan bu medeniyette daha çok tarımsal devrimler yapılmış ve tarımsal gelişmeler yaşanmıştır. Sulama faaliyetlerinde de ilerleme sağlayan bu medeniyet hakkındaki detaylar şu şekilde;

Urartuların İnsanlık Tarihine Katkıları

Urartular, Van Gölü çevresinde kurulmuş, Tuşpa ( Van) merkezli bir uygarlıktır. Özellikle madencilik ve sulama metodlarıyla öne çıkan bu uyarlığın insanlık tarihine çeşitli alanlarda birçok katkısı bulunduğu bilinmektedir. Dilerseniz şimdi bu katkıları birlikte öğrenelim:

  • Urartu Medeniyeti, tarım ve hayvancılıkla uğraşmıştır.
  • Kuruldukları bölgenin denize uzak olması ve karasal iklime sahip olması tarım yapmayı zor hale getirmekteydi. Tarıma önem veren bu medeniyet bu sebeplerle tarım yapmaktan vazgeçmek yerine çözüm yolları geliştirmeyi tercih etti. Böylece çeşitli su kanalları, su bentleri ve göletler inşa ettiler.
  • Urartular, tarımda kullanmak üzere inşa ettikleri bu su kanalları, göletler ve su bantları ile verimli toprakları işlemeyi ve kentlerde oturan halkın refah seviyesini arttırmayı başarmışlardır.
  • Günümüze kadar ulaşan bu yapılar mühendislik açısından çok gelişmiştir. Öyle ki, bunlardan biri olan Şamran Su Kanalı dünya su mühendisliği harikası olarak bilinmektedir. Araştırmacılardan edinilen bilgilere göre Urartu Medeniyeti’nin yaptığı bu baraj, gölet ve sulama kanallarına dünyanın hiçbir yerinde rastlanmamıştır ve eşi benzeri bulunmamaktadır.
  • Urartular mimari açıdan çok gelişmiş bir medeniyettir. Kuruldukları bölge zorlu arazi şartlarına sahiptir ve yüksek bir bölge olması kentleşmeyi zorlaştırmaktadır. Buna karşılık kurdukları kentler en belirgin özellikleriyle yıllar sonrasına kadar ulaşmıştır. Kayalık bölgelere bile göz kamaştırıcı kaleler, tapınaklar, saraylar inşa etmişlerdir.

urartular

  • Bu medeniyetin geliştiği başka bir alan madenciliktir. Topraklarından çıkan madenler sayesinde bu alanda gelişim göstermeye elverişli hale gelmişlerdir. Zengin maden kaynaklarından yararlanmayı bilen bu medeniyet; yaptıkları yüzük, bilezik, kemer, orak, hançer ve balta gibi eşyalarla maden sanatında ne kadar geliştiklerini kanıtlamaktadır.
  • Urartular tüm bunların yanında, kaya işçiliğini ilk bulan medeniyet olarak bilinmektedirler. Bulundukları bölgede ve çevresinde metal işleme yapmışlar ve bu alanda da belirli bir yol kat ederek diğer uygarlıkları etkilemişlerdir.

[geo-post id=”2195″ label=”Önerilen Yazı”]

  • Seramik alanında da insanlık tarihine katkıda bulunmuşlardır. Kullandıkları seramik üretim tekniği yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır.
  • Bu medeniyetten günümüze kalan birçok kabartma ve tarihi eser bulunmaktadır. Süsleme için kullandıkları figürler günümüze kadar ulaşmış ve halen kullanılmaktadır.
2.5/5 - (2 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın