Bakır, Gümüş ve Altın Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Bakır, Gümüş ve Altın Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?

Altın saf madde midir? Karışım mıdır? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; fiziksel yollarla kendisinden başla maddelere ayrışmayan bir madde olduğundan dolayı altın kesinlikle saf madde olarak bilinmektedir. Burada saf madde nedir? Karışım nedir bunları bilmek ve elementlerine hâkim olmak gerekmektedir. Genellikle fen bilgisi derslerinde anlatılan bu konular günlük hayatımız için oldukça önem teşkil etmektedir.

Altınla birlikte altından yapılan maddeler de kendisinden başka maddelere ayrışamadığı için altın eşyalar, saf yüzük gibi şeyler de saf maddeyi oluşturmaktadır. Burada önemli olan içerisinde başka bir madde olup olmadığıdır. Saf maddelerin içinde kendisinden başka bir maddeye rastlanmazken karışımlarda bu durum tam tersidir.

Bakır Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?

bakir saf madde midir karisim midir

Saf maddelerin fiziksel yollar kendisinden başka maddelere ayrılmayan maddeler olduğu yukarıda belirtilmektedir. Bakır da fiziksel yollarla ayrışmadığından dolayı saf madde oluşturmaktadır. Bununla birlikte bakır eşyalar, bakır tel gibi madenler de saf madde oluşturmaktadır. Ayrıca bu özelliği ile birlikte bakırın elektriği çok iyi ilettiği de unutulmamalıdır.

Gümüş saf Madde Midir? Karışım Mıdır?

gumus saf madde midir karisim midir

Gümüş de yine fiziksel yollarla karışmayan ve içerisinde kendinden başka bir madde bulundurmayan bir maddedir. Bu yüzden gümüş kesinlikle karışım değil, bir saf maddedir. Aynı zamanda gümüşten yapılan eşyalar da saf madde oluşturmaktadır.

Fakat burada içerisinde gümüş olan farklı bir madde ile saf gümüşü karıştırmamak gerekmektedir. Örnek verecek olursak altın, bakır ve gümüş eritilip bir eşya ortaya çıkarılabilir. Bu yüzden ortaya çıkan eşya bir karışım olmaktadır. Fakat tek başına gümüş bir saf madde oluşturmaktadır.

Saf madde ve Karışım Madde Arasındaki Farklar

Saf madde ve karışım arasındaki ayrımı iyi bilmek bu gibi karışım mı yoksa saf madde mi sorularını yapabilmek adına oldukça önem arz etmektedir. Burada tanımlara odaklanılmalı ve farklar ezbere bilinmelidir. Tanımlara bakıldığında;

Saf madde; Sadece kendi atomundan oluşan maddelere denmektedir. Başka bir madde ile ortaklaşa bir durum söz konusu değildir.

 1. Yapılarında tek cins atomu içeren maddeler bulunmaktadır.
 2. Saf ve homojendirler.
 3. Sıcaklık ve basınç değişimlerinde tepkimeye gireceği oranlar bellidir, değişmez.
 4. Hal değiştirmede sıcaklıkları sabit kalmaktadır.
 5. Doğada kendi hallerinde bulunurlar.
 6. Saf maddelerin karışım oluşturması için en az 2 saf maddeyi kimyasal yolla ayırmak ve bunları karıştırmak gerekmektedir.

Karışım; Farklı türden iki ya da daha fazla maddenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Yani burada en az iki maddenin birleşiminin olması gerekmektedir. Bu ayrıma dikkat etmek gerekmektedir.

 1. Farklı cins maddelerin ürünleridir.
 2. Sıcaklık değişimleri sabit olmamakla birlikte homojen ya da heterojen olabilirler.
 3. Fiziksel yollarla kolaylıkla ayrışmaları mümkündür.
 4. Belirli formülleri ya da bir sembolleri bulunmamaktadır.
 5. Saf maddelerin bir araya getirilmesinden oluşurlar.
içeriğimizi oylayın