Kargo Takip Nedir? Kargo Takibinin Avantajları
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

Kargo Takip Nedir? Kargo Takibinin Avantajları

0

Kargo takip, internet alışverişi için verdiğiniz siparişlerin size ne zaman ulaşacağını veya gönderdiğiniz bir kargonun alıcısına ne zaman ulaşacağını öğrenmenin en kısa yoludur. Bir gönderinin nerede olduğunu ve anlık durumunu öğrenmek için değişik firmaların takip sistemlerini veya bu iş için özel olarak tasarlanmış güvenilir siteleri kullanabilirsiniz.

Kargo takip sistemleri, kargo firmalarının müşterilerine gerçek zamanlı bilgi sağlar ve hem müşterinin içi rahat bir şekilde paketini beklemesini, hem de kargo firmasını arayarak zaman kaybına neden olmasının önüne geçer.

Örneğin, internetten bir elektronik cihaz satın aldınız ve PTT kargo ile gelecek. PTT Kargo Takip aracılığı ile, kargonuzun durumunu anlık olarak öğrenebilir ve ne zaman beklemeniz gerektiğini tahmin edebilirsiniz.

Kargo Takip Sistemlerinin Avantajları

Kargo takibinin önemini anlattıktan sonra, gelin avantajlarını da görelim:

  • Gerçek zamanlı (anlık) bilgi: Kargo takibi, gönderilerin anlık olarak takibine olanak sağlar. Gönderinizin şu anda nerede olduğunu, hangi şehirden geçtiğini ve ne zaman teslim edileceğini kesin olarak öğrenebilirsiniz.
  • İletişim: Kargo takip sistemleri ile yolda gönderiniz ile ilgili bir sorun olduğunda, hemen kargo firması ile iletişime geçebilir ve durumu bildirebilirsiniz.
  • Planlama: Takip sistemleri ile, teslimat tarihini bilir ve ona göre planlama yaparsınız. Doktor randevusu alacaksanız, kargonuzun geleceği güne almayabilir ve evde bekleyebilirsiniz. Bir örnekle pekiştirmek gerekirse, arkadaşınız size bir doğum günü hediyesi gönderdi ve Yurtiçi Kargo ile gelecek. Yurtiçi Kargo Takip aracılığı ile elinize ne zaman geleceğini öğrenebilir ve doktor randevunuzu buna göre ayarlayabilirsiniz.
  • Güvenlik: Kargonuzun nerede olduğunu her an öğrenebilmeniz, gönderi güvenliği açısından da çok önemlidir. Başka bir deyişle, gönderinizin çalınma veya kaybolma riskini ortadan kaldıran bir emniyet tedbiridir.
  • Teslimat hızı: Gönderiniz teslim edileceği zaman evde olmadığınız takdirde, kargo firmasının bölge veya mahalle temsilciliğine geri gitmesine neden olabilirsiniz. Mesela, Aras Kargo ile bir gönderi alacaksınız ancak gönderi teslim anında evde değildiniz. Bu nedenle kargo bayisine gidip paketinizi elden almak zorunda kalırsınız. Oysa eğer Aras Kargo Takip sistemini kullansaydınız, gönderinizin elinize ne zaman ulaşacağını bilir ve gerekirse şubeyi arayarak erteleyebilirdiniz.
  • Müşteri memnuniyeti: Son yıllarda ülkemizde kargo firmalarına dair şikayetlerin artması üzerine, kargo firmaları da sistemlerini geliştirerek internet üzerinden kargo takibi işlemine olanak sağladılar. Bu sayede, müşterilerin teslimat anında yerinde olmaması veya kargonun gecikmesi gibi sorunların büyük ölçüde önüne geçildi. Ayrıca, yeni hizmete başlayan kargo firmaları, teslimattan önce sizi arayarak evde olduğunuzu teyit etmeye başladı.

Tüm bu avantajlar sayesinde, eskiden oldukça stresli bir süreç olan kargo beklemek, daha kolay bir hale geldi. Kargom ne zaman gelecek veya kargom yolda kaybolmuş mudur gibi soruları tarihe karıştıracak kargo takip uygulamaları, hem iş gücünden, hem zamandan, hem de paradan tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine de yoğun katkı sağlayan bir süreç olarak hayatımızdaki yerini aldı.

Yorum Yazın