Kolonoskopi Kızlık Zarına Zarar Verir Mi? 16 Soru 16 Cevap
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kolonoskopi Kızlık Zarına Zarar Verir Mi? 16 Soru 16 Cevap

0

Kolonoskopi kızlık zarına zarar vermez. Kolonoskopi teşhis ve tedavi amaçlı yapılan bir işlemdir. Bağırsakta yaşanan sorunların teşhis ve tedavi edilmesi için yapılan bu işlem sırasında kalınbağırsağa müdahale etme olanağı bulunmaktadır. Kolonoskopi yapımı anüs bölgesinden yapılır ve vajina bölgesi ile bir bağı yoktur. Bu yüzden genital işlem olmayacağı için kolonoskopi müdahaleler kızlık zarına herhangi bir zarar vermez.

Kızlık Zarı Kolay Zarar Görür mü?

Kızlık zarı vajina girişinde yer alan ve 1 – 3 mm kalınlığında, 2 – 3 cm çapında olan bir tür zardır. Orta kısmında ise 10 – 15 mm çapında bir delik bulunmaktadır. Kızlık zarının rengi ağız içi dokusuna benzemektedir. Çok zayıf miktarda kılcal damara sahiptir. Yırtılması halinde gelen az miktardaki kan da bu damarlardan kaynaklıdır. Kızlık zarının sinir ağı da zayıftır ve zarar görmesi halinde büyük ağrılar vermez. Ergenlik döneminde kızlık zarı elastik yapıya sahiptir.

Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vajinal kanalın kısmen kapanmasına yol açarak bakteri ve mantar girişine karşı fiziksel bariyer oluşturmaktadır. Bu zarın görevi de budur. Her ne kadar bazı toplumlarda bekaret sembolü olarak görülse de zarın işlevi genital bölgeyi mikrop ve bakterilere karşı korumaktır. Genel olarak özellikle yetişkinlik döneminde yırtılmaya meyilli bir yapıdadır. Kolay bir şekilde zarar görmese de çok dayanıklı değildir. Sadece cinsel ilişki ile değil farklı etmenlere bağlı olarak da zarar görebilir.

Vajinal Muayene Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Vajinal muayene kızlık zarına zarar vermez. Genital bölge muayenesi için doktora gidildiğinde öncelikle hekim tarafından vajinal bölgenin iç dudakları yana çekilmektedir. Daha sonrasında kızlık zarına herhangi bir zarar verilmeden göz ile muayene yapılır. Herhangi bir muayene aleti kullanılmadığı için genel tetkik kapsamında kızlık zarında sorun oluşmaz. Ancak herhangi bir tıbbı cihaz ile genital bölgenin içine girilmesi gerekiyorsa bu durumda kızlık zarının zarar görmesi ihtimal dahilinde olabilir.

Bisiklete Çarpmayla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Bisiklete çarpmayla kızlık zarı bozulmaz. Bisiklete veya ata binmek yaygın yanlış kanının aksine kızlık zarı üzerinde herhangi bir etki yaratmaz. Kızlık zarı elastik yapıda olduğu için bisiklet gibi araçlara binmek ile zarar görmemektedir. Ancak bisiklete binerken vajina bölgesine selenin sert bir şekilde çarpması veya benzeri kazanın oluşması kızlık zarının yırtılmasına sebep verebilir. Yine de bu oran oldukça düşüktür.

Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı bozulma belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • İlişki sonrasında kan gelmesi,
 • İlişki sonrasında yoğun ağrı yaşanması,
 • Sürtünme ile ilişki esnasında ufak kanama oluşması,
 • Çarpma, düşme veya benzeri eylemler sonucunda kanama meydana gelmesi,
 • Mastürbasyon sonrasında kanama gelmesi,
 • Ayna ile bakıldığında yırtık görülmesi,
 • Ayna ile bakıldığında halka görünümünün yitirilmesi,
 • Önceden el ile kızlık zarı hissediliyorken sonrasında el ile hissedilmemesi yaygın belirtileri arasındadır.

Bazı durumlarda doğrudan kızlık zarının yırtıldığı anlaşılmayabilir. Özellikle ilk cinsel ilişki sonrası kanama da olmayabilir. Böyle bir durum söz konusu ise hekim muayenesi kesin sonucu gösterecektir.

Sürtünmeyle Kızlık Zarı Gider mi?

Sürtünmeyle kızlık zarı bozulabilir. Kızlık zarı konum açısından vajina girişinin 0,5 – 1 cm kadar gerisinde yer almaktadır. Kalınlığı da 2 – 3 mm arasındadır. Bazı kimselerde ise daha ince veya kalın yapıda olabilir. Özellikle ince yapıda olan kızlık zarı daha kolay yırtılmaktadır. Sürtünme durumunda kızlık zarının bozulması için şu durumlar etki yapabilir;

 • Kızlık zarının çok önde, zayıf ve ince yapıda olması,
 • Farkına varılmadan penisin vajinal kanala birkaç santimetre giriş yapması,
 • Farkına varmadan parmağın vajinal kanala girmesi,
 • Uzun süreli olan sürtünmede zarın yıpranması ve sonrasında yırtılması söz konusu olabilmektedir.

Üzerinde Kıyafet Varken Kızlık Zarı Bozulur mu?

Üzerinde kıyafet varken kızlık zarı bozulmaz. Giysiler bir tür koruyucu görev görecekleri için kızlık zarının yırtılması için söz konusu olacak baskıyı hafifletecektir. Bu durumda da kızlık zarının zarar görmesi olası değildir. Ancak ince veya yıpranmış yapıda olan kızlık zarı, özellikle iç çamaşırı gibi ince kıyafetler üzerinden sürtünme türünden ilişkiye maruz kalırsa yırtılması söz konusu olabilir.

kizlik zari ultrasonda gorulur mu
kizlik zari ultrasonda gorulur mu

Ultrasonda Kızlık Zarı Görülür mü?

Ultrason muayenesinde kızlık zarı görülmez. Kızlık zarının anlaşılması için hekimin vajina iç dudaklarını dışarı ve öne çekerek kontrol etmesi gerekmektedir. Bunun dışında ultrason, röntgen veya tomografi gibi cihazlar ile kızlık zarının durumu belli olmaz.

Dışarıdan Baskıyla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Dışarıdan baskıyla kızlık zarı bozulma durumu belirsizdir. Yüksek bir baskıya maruz kalınması halinde eğer kızlık zarı ince yapıdaysa bozulabilir. Ancak genel olarak dışarıdan çok şiddetli baskı gelmediği müddetçe kızlık zarının bozulması olanaklı değildir.

Spor Yapmak Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Spor yaparken kızlık zarına zarar verilebilir. Kızlık zarı yapısı itibariyle yırtılmaya müsait bir durumdadır. Özellikle spor yaparken genital bölgenin çok zorlanması veya çeşitli spor aletlerinin genital bölgeye etki edecek şekilde kullanılması zarın zarar görmesini sağlayabilir. Jimnastik gibi sporlarda aşırı bacak açılması çok nadir olmasına karşılık kızlık zarına zarar verebilir.

Elle Sürtünmeyle Kızlık Zarı Bozulur mu?

Elle sürtünme ile kızlık zarının bozulması oluşan baskıya bağlıdır. Kızlık zarının yırtılması için orta kısmında bulunan delikten geçiş olması gerekir. Eğer elle sürtünme sırasında parmak bu deliğin içinden geçecek şekilde iç kısma giriş yaparsa bu durumda kızlık zarı bozulabilir.

Ped Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Ped kızlık zarına zarar vermez. Pedler yapıları itibariyle ince ve yumuşak yapıdadır. Kızlık zarının zarar görmesi için sert bir baskı uygulanması gerekmektedir. Ped kullanımı bu türden bir etki yaratmayacağı için ped kullanımı ile zarda herhangi bir sorun meydana gelmez.

Kıyafet Üzerinden Baskı ile Kızlık Zarı Bozulur mu?

Kıyafet üzerinden baskı ile kızlık zarı bozulması çeşitli durumlarda oluşabilir;

 • Bisiklet veya motosiklet gibi araçlardan sert şekilde düşme, çarpma,
 • Karate, futbol gibi bacakların aşırı açıldığı sporlar yapmak,
 • İnce kıyafet ile kıyafet üzerinden ilişki yaşamak,
 • Kıyafet üzerinden vajina bölgesine parmak ile baskı yapmak.

Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Evlenmeden önce kızlık zarı muayenesi hukuki bir zorunluluk değil, isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Hekime başvuru yapılarak kişinin kendisinin de rızası olması koşuluyla kızlık zarı kontrolü, sadece bakma yöntemi ile kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu durumun hukuki bir zorunluluğu ise yoktur.

Kızlık Zarının Bozulduğunu Kendimiz Nasıl Anlarız?

Kızlık zarının bozulduğunun en büyük belirtisi kanamadır. Bunun yanında vajina girişinde yanma sızısı, kasıklarda aşağı çekilme hissi, ayna ile kontrol sırasında zarın görünmemesi kızlık zarının bozulduğuna işaret etmektedir. Kızlık zarı ile ilgili şüphe oluşuyorsa bu durumda kesinlikle jinekoloğa başvuru yapmak yararlı olacaktır.

Ikınmak Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Ikınmak kızlık zarına zarar vermez. Bazı durumlarda ıkınmanın şiddetine göre genital bölgede hafif sızı oluşabilir. Ancak herhangi bir ıkınma kızlık zarını bozacak kadar şiddetli değildir. Bu yüzden ıkınma gibi durumlara bağlı olarak kızlık zarında yıpranma meydana gelmez.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın