Yapı İskelesi Ve Yakınsal Gelişim Arasındaki Fark Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Yapı İskelesi Ve Yakınsal Gelişim Arasındaki Fark Nedir?

0

Birbirine çok benzemelerine rağmen yakınsal gelişim, yapı iskelesi kavramını da içine almaktadır. Yakınsal gelişim çocuğun gelişiminin yardım almadan neler yapabileceğini öğrenmeye dayanırken yapı iskelesi bu aşamaları ifade etmektedir.

Yakınsal gelişimde çocuğun gerçekleştiremediği şeyler yetişkin yardımı ile yapılabilir. Örneğin çocuk matematik yapamamasına rağmen yetişkin yardımı ile para saymayı öğrenebilir. Bu durumda gerçek anlamda bir matematik söz konusu değildir fakat matematik işlemini yapmak mümkündür. Yapı iskelesi ise genel olarak bu aşamaya gelininceye kadar uygulanan yöntem ve teknikleri içermektedir.

Yapı İskelesi Nedir?

Yapı iskelesi, çocuğun gelişiminde kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar verilen destekleri ifade eden Vygotsky kavramıdır. Bu kavram temel olarak inşaattaki anlamından türemiştir. Nasıl ki inşaatlar için yapı iskelesi yapının tek başına ayakta durmasına kadar gerekliyse, çocuklar için de eğitim ve öğretilenler bu türden iskele şeklinde mümkün olur. Çocuk öğrenim ve yeterlilik kazandıkça kendisine destek olan “iskele” kaldırılmak zorundadır.

Yakınsal Gelişim Nedir?

Yakınsal gelişim, öğrencinin yardım almadan neler yapabileceğini ve yardım ile neleri yapabildiğini görmek açısından kullanılmaktadır. Bu görüş temel olarak çocuğun yardım alırken yaptıkları ile kendi başına yaptıklarını karşılaştırmayı amaçlar. Böylece çocuğun gelişiminde eksiklikler daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Çocuğun yeni deneyimleri kendi başına öğrenmesinin her zaman daha iyi olacağını savunan yakınsal gelişimin uygulanması sayesinde çocuklarda önemli kazanımların gerçekleştiğine işaret eder.

Yakınsal Gelişim Alanı Nedir?

Yakınsal gelişim alanı, yakınsal gelişimin uygulama alanını ifade etmektedir. Çocuğun kendi başına yapamadığı eylemleri bir yetişkin veya akran yardımı ile yapması halinde bu alanda yer almaktadır. Bu alan temel olarak çocuğun yeterliliğe geçmesi için etkili olmaktadır. Yakınsal gelişim çocukların hızlı öğrenmelerini sağlamanın yanında ilk başta zorlandıkları pek çok şeyi kolayca öğrenmelerini de sağlar. Bu sayede kılavuz destekçiler ile birlikte çocuk önce yakınsal gelişim alanında bulunur. Ardından ise konuyu öğrenerek kendi başına uygulamaya geçirir. Bu da gelişimi için büyük etki yapar.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın