Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? Nasıl Öğrenilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? Nasıl Öğrenilir?

0

Kütüğe bağlı olduğunuz yer, kişinin nüfus bilgilerinin bağlı olduğu yer anlamına gelmektedir. Kütük ile doğum yeri aynı değildir. Doğum yeri, kişinin doğduğu herhangi bir yer olurken, kütük soy bilgilerinin bulunduğu yerdir. Nüfus kütükleri temel olarak kişilerin kimliklerinin, ikamet yeri adreslerinin, aile bağlarının ve vatandaşlık durumlarının belirlendiği, daimi olarak saklanan belgelerdir. Bu belgeler kişinin soy ağacını oluşturduğu gibi aynı zamanda köken bilgilerini de vermektedir. Pek çok ülkede kütük uygulaması çoğunluk için günümüzden 500 yıl kadar önce başlamıştır. Türkiye’de ise 1850’lerden sonra kütük bilgileri kayıt altına alınmıştır.

Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yeri Nasıl Öğreniriz?

Kütüğe bağlı olduğunuz yer e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Bunun için;

  • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama adresine üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Adrese giriş yaptıktan sonra Soy Sorgulama kısmını seçiniz.
  • Kısa bir süre bekledikten sonra kütük bilgileriniz ekrana gelecektir. Bu ekran üzerinden birincil derecede akraba olduğunuz kişilerin kütük bilgilerini de görmeniz mümkündür.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yer Ne Demek?

Nüfusa kayıtlı olunan yer kişinin kütük bilgilerinin olduğu yerdir. Nüfus cüzdanı bilgilerinde yer alan bu ifade aile soyunun tanımlanması için kullanılmaktadır. Doğum yeri veya ikamet adresi ile karıştırılmamalıdır. Bir kişi kütüğünün bulunduğu yerden uzakta dünyaya gelebilir. Böyle bir durumda kimlik bilgilerinde doğum yeri, doğduğu yer olarak geçer. Ancak nüfusa kayıtlı olunan yer kayıtlı olarak bulunulan yerdir.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yeri Nasıl Değiştiririz?

Nüfusa kayıtlı olunan yer değişimi oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. İkamet edilmekte olan ilçenin Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında nüfusa kayıtlı olunan yeri değiştirmek istediğini belirttikten sonra taşıma işlemi yapılacaktır. Taşıma işlemi sonrasında kütük bilgileri belirtilmiş olan yeni adreste bulunmaktadır. Daha sonra aynı soydan gelen kişiler bu durumu değiştirebilir. Bir kişi istediği sürece gerekli ikamet bilgileri ile nüfusa kayıtlı olunan yeri değiştirme hakkına da sahiptir. Bu konuda yasalar çerçevesinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kadınlar için ise nüfusa kayıtlı olunan yer evlendiklerinde eşlerinin kayıtlı bulundukları yere geçmektedir. Bunun için ilave başvuru yapmaya gerek yoktur.

Yorum Yap