Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? Nasıl Öğrenilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yer Ne Demek? Nasıl Öğrenilir?

0

Kütüğe bağlı olduğunuz yer, kişinin nüfus bilgilerinin bağlı olduğu yer anlamına gelmektedir. Kütük ile doğum yeri aynı değildir. Doğum yeri, kişinin doğduğu herhangi bir yer olurken, kütük soy bilgilerinin bulunduğu yerdir. Nüfus kütükleri temel olarak kişilerin kimliklerinin, ikamet yeri adreslerinin, aile bağlarının ve vatandaşlık durumlarının belirlendiği, daimi olarak saklanan belgelerdir. Bu belgeler kişinin soy ağacını oluşturduğu gibi aynı zamanda köken bilgilerini de vermektedir. Pek çok ülkede kütük uygulaması çoğunluk için günümüzden 500 yıl kadar önce başlamıştır. Türkiye’de ise 1850’lerden sonra kütük bilgileri kayıt altına alınmıştır.

Kütüğe Bağlı Olduğunuz Yeri Nasıl Öğreniriz?

Kütüğe bağlı olduğunuz yer e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Bunun için;

  • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama adresine üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Adrese giriş yaptıktan sonra Soy Sorgulama kısmını seçiniz.
  • Kısa bir süre bekledikten sonra kütük bilgileriniz ekrana gelecektir. Bu ekran üzerinden birincil derecede akraba olduğunuz kişilerin kütük bilgilerini de görmeniz mümkündür.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yer Ne Demek?

Nüfusa kayıtlı olunan yer kişinin kütük bilgilerinin olduğu yerdir. Nüfus cüzdanı bilgilerinde yer alan bu ifade aile soyunun tanımlanması için kullanılmaktadır. Doğum yeri veya ikamet adresi ile karıştırılmamalıdır. Bir kişi kütüğünün bulunduğu yerden uzakta dünyaya gelebilir. Böyle bir durumda kimlik bilgilerinde doğum yeri, doğduğu yer olarak geçer. Ancak nüfusa kayıtlı olunan yer kayıtlı olarak bulunulan yerdir.

Nüfusa Kayıtlı Olduğumuz Yeri Nasıl Değiştiririz?

2008 yılında yapılan yasal değişikliklerden sonra, kütüğe bağlı olduğumuz yer ancak mahkeme kararı ile yapılabiliyor. Mahkemeye geçerli bir neden sunduğunuz takdirde, kütüğünüz değiştirilebilir, ancak bunun dışında kütük değişikliği erkekler için mümkün değildir.

Kadınlar için ise, evlendiklerinde kütükleri evlendikleri erkeğin kütüğüne geçiyor. Bu işlem otomatik olarak gerçekleştiği için herhangi bir işlem gerekmiyor.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın