Adetliyken Mide Bulantısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Adetliyken Mide Bulantısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

0

Adetken mide bulanması normal bir durumdur ancak prostaglandin gibi hormonların salınmasından dolayı rahim ağzıyla dökülmesi yerine kan dolaşımına girmesi ağrıyı ortaya çıkarabilmektedir. Nane özü, zencefil, tarçın ve rezene adetken mide bulantısına iyi gelmektedir. Kusma, ishal, bulantı veya baş ağrısına dahi sebebiyet verebilmektedir.

Adetken ağrılarınızı dindirmek için nane çayı içmeniz tavsiye edilmektedir. Geçmeyen ciddi bir durum varsa muhakkak bir kadın doktoruna gitmekte fayda vardır.

İçindekiler

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adetken mide bulantısı adet öncesi sendromundan kaynaklanabildiği gibi polikistik over sendorumundan da kaynaklanabilmekte ve kimi zaman hamilelik belirtisi olabilmektedir. Her mide bulantısının hamilelik belirtisi olduğunu düşünmeniz doğru değildir.

Semptomlar şiddetli ise endometriozis gibi bir durumun altta yattığı söylenebilmektedir. En doğru ve net sonuca ulaşmak, doktora muayene olduktan sonra gerçekleşmekte, bu nedenle doktora gitmeniz önerilmektedir.

Adetliyken Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Adet döneminde birçok kadın mide ağrısından veya bulantısından şikayet etmektedir. Bu çoğunlukla doğal bir durumdur ancak şiddetlendiğinde sorun olabilmektedir. Nane özü, zencefil, bitki çayları veya rezene adetken mide bulantısına iyi gelmektedir.

Geçmeyen veya şiddetli yoğun ağrılarınız varsa bir doktora görünmeniz şarttır. Bazen mide bulantıları hamileliğe de işaret edebileceği için hamilelik testi yaptırmanız önerilmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilmektedir;

  • Rezene adetken mide ağrılarını hafifletir.
  • Nane özü veya nane çayı mide bulantısına iyi gelir.
  • Zencefil, adet döneminizde bulantı veya kramplara iyi gelir.
  • Tarçın bulantıyı azaltır.
  • Muz, pirinç ve elma püresi gibi yumuşak yiyecekler mide bulantınıza iyi gelir.

Adetliyken mide bulantısı yaşamak tüm kadınların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştığı durumlardan biridir. Ağrılar geçmiyor veya şiddetleniyorsa muhakkak bir kadın doktoruna görünmekte fayda vardır.

Adet Öncesi Mide Bulantısı Sebebi

Adet öncesinde mideniz bulanıyorsa adet öncesi sendromu belirtileri gösteriyor olma ihtimaliniz yüksektir. Fakat çoğu kadında adet öncesinde mide krampları, ağrıları veya bulanma hissi görülmesi normaldir.

Bu durum şiddetleniyorsa polikistik over sendromu veya yumurtalıklarda kist olması gibi durumlardan da söz edebilmek mümkündür. Fakat endişelenmenize hiç gerek olmadığını belirtmek önemlidir çünkü bu hastalıklar veya semptomlar genellenebilir durumlar değildir. Doktora giderek kendi öznel durumunuzu öğrenmeniz tavsiye edilmektedir.

Adet Bittikten Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Adet sonrası mide bulantısı genelde hamileliğe yorulmakta ancak çeşitli kadınsal veya hormonal sorunların olabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Böyle bir durumunuz varsa hamilelik testi yaptırmanız veya bir kadın doktoruna gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Adet öncesi ve sonrasında görülen mide bulantılarının başka psikolojik ve fizyolojik sebeplerinin olacağını unutmamanız önemlidir. Her kadının yaşadığı sorunun öznel olduğunu bilmeniz kendinize teşhis koymadan önce dikkat etmeniz gereken bir konudur ve bunu göz önüne alarak vücudunuzu gözlemlemeniz gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın