Uluslararası İlişkiler Mezunu Bankada Çalışabilir Mi? Avukat Olur Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Uluslararası İlişkiler Mezunu Bankada Çalışabilir Mi? Avukat Olur Mu?

0

Uluslararası İlişkiler mezunu bankada çalışabilir. Bu bölüm mezunlarında yabancı dil bilgisinin olması kendilerine özel sektörde avantaj yaratmaktadır. Özel sektörde yabancı dilin olması pek çok alanda iş olanağı yaratmaktadır. Dış ticaret uzmanı olarak da görev yapabilecekleri için bankalarda çeşitli pozisyonlarda çalışma olanakları bulunmaktadır. Bunun yanında gişe görevlisi pozisyonu için de lisans bölümü bitirmek gerektiği için bu pozisyonda lisans mezunu olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Avukat Olabilir Mi?

Uluslararası ilişkiler mezunu avukat olamamaktadır. Avukat mesleğini icra etmek için kişilerin mutlaka Hukuk Fakültesi mezunu olmaları gerekmektedir. Uluslararası İlişkiler, üniversitelerin İBF fakülteleri içerisindedir. Eğitim süreçlerinde hukuk içeren dersler almış olsalar da avukat adaylarının görmüş oldukları derslerin hepsini görmezler. Bu durum da uluslararası ilişkiler mezunlarının avukatlık yeterliliklerinin olmadığı anlamına gelir.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Kaymakam Olabilir Mi?

Uluslararası ilişkiler mezunu kaymakam olabilir. Kaymakam ilçelerdeki idari merci olarak en üst noktada olan kişidir. Kaymakam olmak için üniversitelerde doğrudan bölüm bulunmamaktadır. Bunun yerine bazı bölüm mezunları kaymakamlık sınavına girerek kaymakam olabilmektedir. Bu kapsamda kaymakamlık sınavına giriş yapabilecek bölümler arasında uluslararası ilişkiler mezunları da yer almaktadır. Adayların kaymakamlık sınavına başvuru yapmaları için mezun olmaları gerekir.

Uluslararası İlişkiler Ataması Var Mı?

Uluslararası İlişkiler ataması olan bir bölümdür. Ancak atama oranları düşüktür. Bu bölüm mezunları KPSS’ye girerek genel yetenek ve genel kültür alanından devlet kadrolarına atanabilmektedir. Başta Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurumlarda memur olarak çalışmaya başlayabilirler. Ancak bu kurumların yıllık bazda bazen atama kadrosu açmadıkları da olmaktadır. Bu durumda adaylar düz memurluk olarak ifade edilen memurluk tercihleri de yapabilir. Bu tercihler çeşitli devlet kurumlarında memur veya bilgisayar işletmeni olarak görev almalarını sağlamaktadır. Atamaları yapılmaları halinde ataması yapılan pozisyona göre ücretlendirme yapılmaktadır. Düz memur kadrosuna ataması yapılan adaylar en düşük memur aylığı alarak göreve başlamaktadır. Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarda göreve başlayanlar ise Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak göreve başladıklarından diğer kurumlara göre daha yüksek maaş almaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın