Türkçe Öğretmenliği Ataması Nasıl? Kaç Puanla Atanır?

Türkçe öğretmenliği ataması günümüzde diğer branşlar seviyesindedir yani normaldir. Daha önceki dönemlerde Türkçe öğretmenliği için devlet atamalarında önemli bir kadro açılıyorken günümüzde hem Türkçe öğretmenine çok fazla gerek duyulmaması hem de genel anlamda öğretmen atama kontenjan sayısının düşürülmesi sonucunda Türkçe öğretmenlerinin ataması da yüksek yapılmamaktadır. Bunun dışında Türkçe öğretmenlerinin ders yükü yüksek olabilmektedir. Aynı zamanda ilkokul seviyesindeki okullar köylerde de bulunabildiği için öğretmenler köylerde de çalışabilmektedir.

Türkçe Öğretmenliği Ataması Zor mu?

Türkçe öğretmenleri ataması son yıllarda zor olarak kabul edilmektedir. Geçen yıllarda daha çok kadro bulabilen ve bu kapsamda düşük puanlar ile atama alan Türkçe öğretmenleri için günümüzde puanlar yükselmekte ve kadro da düşmektedir. Genel olarak son yıllarda binli rakamlarda atama yapılmaktadır. Bu durum ise KPSS’den yüksek puan almayı gerektirmekte, öğretmen adayları için zorluk yaratmaktadır.

Türkçe Öğretmenliği Ataması Var mı?

Türkçe öğretmeni ataması bulunmaktadır. Alanları gereğince her zaman ataması olacak bir bölümdür. Ancak her yıl alım yapılan öğretmen sayısında değişiklik olmaktadır. Özellikle geçen dönemlerde yüksek sayılarda alım yapılması sonrasında Türkçe kadrolarında azalma meydana gelmiştir. Bu da atama bekleyen öğretmenler için sorun oluşturmaktadır.

Türkçe Öğretmenliği Ataması İçin Kaç Net Gerekir?

Türkçe öğretmenliği ataması için gerekli net sayısı yıllara göre alım sayısına kıyasla değişmektedir. Bunun yanında KPSS’deki alanlara göre de farklılık göstermektedir. Ortalama ise genel yetenek sınavından 35 net, genel kültür sınavından 42 net, eğitim bilimlerinden 57 net, ÖABT’den ise 60 net yapmak atama puanı almak için yeterli olacaktır. Ancak net sayılarının yüksek olması sınava çalışmak için ayrı çaba göstermeyi gerektirmektedir.

Türkçe Öğretmenliği İyi mi?

Türkçe öğretmenliği iyi mi sorusuna öğretmen olmayı isteyenler için olumlu yanıt vermek mümkündür. Türkçe öğretmenliği, öğrencilere Türkçe’yi, dil kullanımını, temel kuralları öğreterek yaşamda her zaman kullanım olanağı bulacakları dersler vermektedir. Aynı zamanda Türkçe öğretmenleri ilkokul ve ortaokul kademesinde derslere girdikleri için öğrencilerin yetişmesinde de etkilidir. Sadece ders anlamında değil, kendilerini rol model olarak alacak öğrenciler de yetiştirebilirler. Öğrencilerin yaşlarının küçük olması yüzünden onlarla daha iyi iletişim kurmaları da mümkündür.

Bunun yanında iş açısından Türkçe öğretmenlerinin programları genelde yoğun olmaktadır. Aynı zamanda köy gibi alanlarda bulunan okullara da atamaları yapılabilir. Ayrıca çeşitli sınavlarda Türkçe ana alanlardan birisi olduğu için öğretmenlerin öğrencilere ve velilere karşı da sorumlulukları oldukça fazladır. Özel sektörde ise bu durum çok daha fazladır. Genel olarak ise Türkçe öğretmenliği iyi bir alanı ifade etmektedir.

Türkçe Öğretmeni Atanıyor mu?

Türkçe öğretmeni ataması yapılmaktadır. Her yıl yapılan öğretmen atamalarında mutlaka Türkçe öğretmeni kadrosu açılmaktadır. Türkçe öğretmekle yükümlü bu öğretmenlerin atamalarının her yıl olacağı da bellidir. Ancak atama yıllarında atama sayısı değişiklik göstermektedir. Bu yüzden ataması olmasına rağmen adayların KPSS’den yüksek not almaya dikkat etmeleri gerekir.

Türkçe Öğretmenliği 2020 Kaç Kişi Atandı?

Türkçe öğretmenliği 2020 atanan kişi sayısı 1400’dür. Son beş yıldaki verilere bakıldığında 1000 ile 1400 arasında atama sayısı olduğu görülmektedir. Bu sayının ilerleyen yıllarda düşmesi de beklenmektedir.

Türkçe Öğretmenliği Kaç Puanla Atanır?

Türkçe öğretmenliği atama puanı, atama yılına göre değişmektedir. Bununla birlikte geçen yılın verilerine bakıldığında ortalama 77 puan ile atama yapılmıştır. Bu puanın belirlenmesinde KPSS kadar yapılan mülakat da etkilidir. İkisinin ortalamasının alınması ile birlikte nihai atama puanı belli olmaktadır. Atama için tercih edilecek bölgeye göre puan değişse de aralarında çok büyük farklar bulunmamaktadır.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın