Bize Reklam Verin
Mantarların Kullanım Alanları Nelerdir? Madde Madde
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mantarların Kullanım Alanları Nelerdir? Madde Madde

+ - 0

Mantarların kullanım alanları şu şekildedir;

  • Mantarların en önemli görevi, yeryüzündeki maddenin dönüşümüne katılmaktır. Mantarlar, ölü bitki ve hayvan kalıntılarının ayrışmasında rol oynar. Sonbaharda düşen bitki yaprakları mantarlar tarafından parçalanır ve humusça zengin organik maddeye dönüştürülür. Bu süreçte oluşan fosfat ve nitrat gibi mineraller bitkiler tarafından emilir ve yaşam döngüsüne katılır. Ormanlarda karbondioksit salarak toprak yapısını bitki büyümesi ve gelişmesine uygun hale getirirler. Mantarlar mikoriza adı verilen birlikler oluşturur ve bu yapı ile bitki köklerine yapışarak bitki köklerinden karbonhidrat alırlar. Bazı eklem bacaklı mantar türlerinin mikangium adı verilen yapıları vardır. Bu yapılar selülozun sindirimine katkıda bulunur. Ekosistem için çok önemli olan likenleri oluşturmak için alglerle birleşirler. Ayrıca bazı mantar türleri tarımsal zararlı ve hastalıkların biyolojik mücadelesinde kullanılmaktadır.
  • Mantar ayrıca ilaç endüstrisinde, gıda ve fermantasyon endüstrisinde, peynir ve alkol üretiminde ve çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Bilindiği gibi ekmek yapılırken hamura maya eklenir. Bu maya, kimyasal reaksiyonlar yoluyla karbondioksit salarak hamuru şişirir. Bazı mayalar salgıladıkları enzimlerle glikozu parçalayarak alkole dönüştürürler. Şarap ve bira gibi alkollü içecekler şekerin fermantasyonu sonucu oluşur.
  • Eski çağlardan beri tüketilen mantarın besin değeri oldukça yüksektir. İçerdiği vitamin, mineral ve protein değeri mantarları insanlar için önemli bir besin haline getirmektedir. Mantarlar ayrıca kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve fosfor açısından da zengindir.
  • Mantarların kullanım alanları için başka bir örnek de, ilaç sektörüdür. Çoğu vitamin, çeşitli antibiyotikler ve steroid hormonları mantarlardan elde edilen ilaçlardır.
  • Mantar son yıllarda kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Penicillium chrysogenum mantarı tarafından üretilen antibiyotik penisilin, artık bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın