Motivasyon Arttırma Yöntemleri | Başarıya Götürecek 10 Tüyo
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Motivasyon Arttırma Yöntemleri | Başarıya Götürecek 10 Tüyo

Motivasyon arttırma yöntemleri ile birlikte içerisinde bulunduğunuz durumda “Harekete geçip” işe koyulabilirsiniz. Motivasyon düşüklüğünden dolayı verimli bir şekilde çalışamayıp başarıdan uzaklaşabilirsiniz ancak dert etmeyin. Motivasyon yükseltme teknikleri ile bu problemden eser kalmayacak. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Motivasyon Nasıl Artar?

 1. Olumsuz sözlerden kurtulun.
 2. Başarı hikayeleri okuyun veya izleyin.
 3. Hedeflerinizi kademeli bir şekilde tasarlayın.
 4. Spor yapın.
 5. Mod yükseltici müzikler dinleyin.
 6. Zamanı kontrolünüz altına alın.
 7. Olumlama yapın.
 8. Uykunuza dikkat edin.
 9. Kendinizi alanınızda geliştirin.
 10. Olumsuz insanlardan kurtulun.

1Olumsuz Sözlerden Kurtulun

Motivasyonu arttırmak için ilk olarak içerinizde bulunan kötü düşüncelerden kendinizi arındırın ve güzel sözler söylemeye başlayın. ‘’Ben bu işi yapamam!’’ demek size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi birçok şey kaybettirecektir.

Bu gibi olumsuz kelimeler, sizi başarısızlığa inandırır ve harekete geçirmez. Bundan dolayı “Ben bunu başarırım” gibi kelimeleri kullanın.

2Başarı Hikâyeleri Okuyun Veya İzleyin

Motivasyon arttırma yöntemleri arasında halk arasında belki de en fazla bilineni bu olabilir. Çünkü, piyasada birçok başarılı insanın hayatını konu edinen dizi, film ve kitap var. Bu eserlerin amacı; aslında hiçbir şeyin imkânsız olmadığını göstermektir.

Bu insanlar nasıl başarılı oldu? Başarıya giderken hangi adımları attılar? Ve başarı sonucunda neler elde ettiler gibi soruların cevabını görebilirsiniz. Buna ek olarak size yakın olan hikâyelerden pay çıkarıp daha da motive bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

motivasyon arttirma yollari
motivasyon arttirma yollari

3Hedeflerinizi Kademeli Bir Şekilde Tasarlayın.

Büyük hedeflere gitmek biraz zaman alabilir. Büyük hedefe ulaşana kadar büyük umutsuzluklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden küçük kademeli hedeflerle kendinizi mutlu edin. Küçük başarılar ile sürekli olarak motive olun ve büyük hedefe odaklanın. Çalışma motivasyonunu arttırmak için mutlaka deneyin.

4Spor Yapın

Motivasyonu yükseltmek için ilk olarak enerjinizin olması gerekir. Bunu da spor gibi size enerji ve canlılık veren, stresinizi azaltan egzersizler ile başarabilirsiniz. Stresiniz azaldıkça motivasyonunuz yükselecektir. Bunu “Doğa yürüyüşleri”, “Yüzme” gibi aktiviteler ile deneyebilirsiniz.

Stres yönetiminde başka bir alternatif de, yoga ve pilates gibi sporlardır.

5Mod Yükseltici Müzikler Dinleyin

Halk arasında basit ama etkili bir şekilde kullanılan ve motivasyon yükseltme yöntemleri arasında yer alan müzik dinlemek, kafanızın dağılmasını ve motivasyonunuzun yükselmesini sağlar. Peki, nasıl?

Modunuzu yükseltebilecek, hareketli ve olumlu cümlelerin sıklıkla geçtiği şarkıları dinlemelisiniz. Arabesk tarzı duygusal şarkılar modunuz ile birlikte motivasyonunuzu da düşürür.

6Zamanınızı Kontrol Altına Alın

Bir iş yaparken zamanın yetmeyeceğini düşünmek veya o işi zamana göre ayarlamamak ciddi derecede stres yaratır. Stresin artmasıyla da motivasyonda ciddi bir düşüklük görülür. Bu problemi ortadan kaldırmak için iş yapacağınız zamanları belirleyip ona göre hareket etmeniz gerekir. En kötü plan bile plansızlıktan iyidir.

7Olumlama Yapın

Olumlama yapmak insanın stresini azaltır ve motivasyonun yükselmesini sağlar. Ev şartlarında motive olabilmek için güzel düşünceler çerçevesinde olumlama yapabilirsiniz. Olumlama nasıl yapılır? Sorusunu daha önceki yazımızda belirtmiştik.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sorun Çözme Becerisi Nedir? Teknikleri Nelerdir?

8Uykunuza Dikkat Edin.

Zamanı kontrol altına alabilmek için uykunuza dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra gün içerisinde enerjik olup işlerinizi yerine getirmek için de yeterli uykuyu almanız gerekir. Motivasyon yükseltme taktikleri arasında doğal bir çözüm niteliğinde olan “Uyku” basit ama etkili bir çözümdür.

9Kendinizi Alanınızda Geliştirin

Motivasyon arttırmak için yaptığınız işi yapmanız gerekir. Bunun içinde kendi alanınızda gelişmek en güzel çözümdür. Bir işte başarısız olunursa motivasyon otomatik olarak düşer ve bu da başarısızlığa sevk eder.

10Olumsuz İnsanlardan Kurtulun

Özellikle iş yerinde motivasyonu yükseltmek için olumsuz kişileri yanınızdan uzaklaştırın. Beyaz elbiselerin içerisine atılmış siyah boya gibi bütün ekibi siyaha bürüyebilir. Ekipçe motive olabilmek için bireyselden başlamak gerekiyor.

Olumsuz insan, sürekli olarak başaramayacağınızı ve bu işi bırakmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu nedenle motivasyonunuzu da düşürücü etki yaratacaktır. Bundan kurtulmak için o insandan kurtulun ve uzaklaşın. Bunun içinde sürü ahlakı denilen olaydan kurtulmanız gerekiyor. Bireysel olarak hareket etmeniz sizin için iyi olabilir.

motivasyon
motivasyon

İnsanı En Çok Ne Motive Eder?

İnsanı motive edecek şeyler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunun için kişinin karakterini çok iyi bilmeniz gerekir.

Bazı insanları para motive ederken bazı insanları başarı motive eder. Bazı insanlar, olumsuz düşünceler dolayısı ile motive olamazken bazıları bu durumu hiç takmaz bile. Bu nedenle insan kendi yapısını bilip neyden mutlu olacağını iyi düşünmesi gerekir. Sizi mutlu edecek şeyler, sizi motive edecektir.

Motive Olmak Ne Anlama Gelir?

Motive olmanın anlamı, bir işi yapmadan önce hissettiğimiz ‘’O işi yapma ve başarma isteği’’ olarak tanımlanabilmektedir. İnsanı harekete geçirir ve başarıya doğru götürür. Motive kelimesi, Latince “Movere” den gelmektedir bu da “Harekete geçmek” anlamı taşımaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.