Noktalı Virgül Nedir? Nerelerde Kullanılır? Noktalı Virgül Örnekleri
 1. Ana Sayfa
 2. Türkçe

Noktalı Virgül Nedir? Nerelerde Kullanılır? Noktalı Virgül Örnekleri

0

Noktalı virgül, yazıda bir cümlenin virgüllerden önce daha çok duraksamasını gerektiren bir yerde, her biri ayrı olan cümlelerin uzun ve sıralı cümlelerin, bu cümleleri birbirinden ayırmada kullanılan bir noktalama işaretidir. Kısacası sıralı cümlelerden önce özellikle belirtmeniz gereken biz durum, özne ya da herhangi bir şey varsa virgülden önce kullanılmaktadır.

Genellikle söz dizimleri sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca aralarında şekil ya da anlamca ilişki bulunduran cümleler arasında bağlaç görevi de görmektedir. Dilimizde oldukça önemli bir noktalama işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. İki cümleyi birbirine bağlama gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Türkçe gibi bir dil için olmazsa olmaz noktalama işaretlerinden biridir.

Noktalı Virgülden Sonra Büyük Harfle Mi Başlanır?

Noktalı virgül, kendisinden önce gelen sözcük ile bitişik yazılmalıdır. Sonraki sözcük ile arasında bir boşluk bulunmaktadır. Sonrasında gelen cümlenin özel isimle başlamaması durumunda her şey küçük harfle başlamaktadır. Bu durum örnek olarak “Atatürk, kurum için önemli düşünceleri büyük umutlar besliyor; akademik manada çalışmalar ile bir kurtuluş çizelgesi yapıyor.” Sözcüğü örnek verilebilir.

Noktalı Virgül Nerelerde Kullanılır?

 • Noktalı virgül kullanımı ilk olarak virgülle ayrılmış olan tür ve takımları birbirinden ayırma adına kullanılmaktadır. Erkek çocukların adları Doğan, Polat, Ali; kızların ise Çiçek, Semra, suna.
 • Ögeler arasında sıralı cümlelerde virgül varsa birbirinden ayırmak adına kullanılmaktadır. Sevincimden deliler gibi çıldırmak istiyorum. İçim içime sığmıyor; bağırmak, koşmak, kahkahalara boğulmak isliyorum.
 • İkiden fazla eş değerli ögeler bulunuyorsa virgül bulunan cümleler için özneden sonra kullanılması mümkündür. Yeni nesil şairimiz; acemice ve telaşlı duruyordu.

Noktalı Virgülün Önemi Nedir?

 • Noktalı virgülün önemi, çoğunlukla anlam karışıklıklarını gidermek adına kullanılmaktadır.
 • Noktalı virgülle sıralı cümleleri birbirinden ayırmak oldukça kolaydır. Bu sayede anlam karışıklığı giderilmiş olmaktadır.
 • Virgülden kuvvetli ya da noktadan zayıf olan bir duraksama işareti olarak kullanılması önem arz etmektedir.
 • Türk dili için anlamın yazı dilinde tam oturması adına önemlidir.

Noktalı Virgül Fakattan Önce Mi Sonra Mı?

Noktalı virgül, iki cümleyi birbirinden ayırmak adına kullanılan “fakat, lakin, ama, çünkü, yoksa, bundan dolayı, sonuç olarak, bununla birlikte…” Gibi bağlaçlardan önce kullanılmaktadır. Yazım noktalama anlamında bu kurala dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sonra yazmanız bir yazım yanlışı oluşturmaktadır. Bu durumda yanlış cümle yazımını gerçekleştirmeniz mümkündür.

 • Taner güzel bir şiir okuyabilir; Fakat, ses tonunu kesinlikle düzenlemesi gerekir.
 • Yapılanları anladım; ama yine de benim için hazmetmek çok zor.
 • Bir aralık günü evde bizimle buluşmaya geldi; lakin hali hiç iyi değildi.

Noktalı Virgül Örnekleri?

 • Gitmek gerek şimdi; bekleyenimiz çok.
 • Okumuş biri değil; ancak anlayışlı; çok genç değil, fakat çok güzel.
 • Ben seni seviyorum; fakat sen bana inanmıyor, beni her seferinde beni elinin tersi ile itiyorsun.
 • Çok özlüyorum onu; yanıyor içim, sızlıyor kalbim.
 • Bir yalanla yaşıyorsun; o yalanlar seni bir gün yiyip bitirecek.
 • Noktalı virgül kullan diyorum; daha sonra cümle içinde virgül, nokta, üç nokta yazabilirsin.

Ögeleri Arasında Virgül Bulunan Sıralı Cümleleri Birbirinden Ayırmak İçin Ne Kullanılır?

Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için noktalı virgül kullanılmaktadır. Bu cümle oldukça kalıplaşmış bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle sorularda bile sorulması mümkündür.

Noktalı virgül için kullanımına önem vermek özellikle de nerelerde kullanıldığını çok iyi bilmek gerekmektedir. Aksi taktirde bir sınavda karşınıza çıktığında büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle iyi öğrenmeyi ve üzerine çalışma yapmak gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın