Paragrafta Devinim Ne Demek? Paragrafta Devinim Örnekleri
  1. Ana Sayfa
  2. Türkçe

Paragrafta Devinim Ne Demek? Paragrafta Devinim Örnekleri

0

Paragrafta Devinim, hareket, güzel konuşma ve eylem anlamına gelmektedir. Olaylar devinim halinde verilmiştir diye bir cümle kurulduğunda sözcük anlamı hareket ve eylem olarak anlaşılabilmektedir. Devinim kavramı felsefede çok sık kullanılan bir kavram olarak bilinmektedir.

İçindekiler

Devinim Ne Demek TDK?

Devinim, Türk Dil Kurumuna göre herhangi bir hareket başlangıcı olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir olguya veyahut duruma karşı harekete geçme durumu olarak da bilinmektedir. Devinim, güzel konuşma, hareket ve eylem anlamlarına gelen bir kavramdır ve felsefede çok fazla kullanılmaktadır.

Devinim Cümle Nedir? Örnekler

Devinim cümle hareket halini ifade eden cümlelerdir. Güzel konuşma, hareket ve eylem devinim kelimesinin ne anlama geldiğini ifade etmektedir. Bu cümlelere örnek olarak şunlar verilebilmektedir;

  • Çocuk topa doğru yöneldi.
  • Annem bana doğru koştu.
  • Kardeşimin ayağı kırıldığı için uzandığı yerden masaya doğruldu.
  • Ayağa kalktım ve okula gitmek için kapıya yöneldim.
  • Bahçede üç tane çocuk top oynuyordu, ben de yanlarına gittim.
  • Annem vazoyu kırmama kızdığı için terliği bana fırlattı.
  • Sevgilimle tartıştığımız için tüm hediye kartlarımı yırtıp camdan dışarı atmış.
  • Teyzemle birlikte pazara giderken bir hırsız teyzemin çantasını kendine doğru çekti.

Devinim cümle bir hareket ve eylem belirten cümlelerdir. Bu nedenle hareket ifadesi bildiren şekilde kurulmaları gerekmektedir. Güzel konuşma, hareket, eylemlilik, harekette olma gibi anlamlara gelen devinim kelimesi birçok alanda kullanılmaktadır. Felsefi bir kavram olarak yoğun kullanımı dışında edebiyat ve sanatta da kullanılmaktadır.

Olaylar Devinim Halinde Sunulmuştur Ne Demek?

Olaylar devinim halinde sunulmuştur demek bir hareket sırası içerisinde sunulmuştur anlamına gelmektedir. Olayların belirli bir hareket ve eylemlilik sırası olduğunu anlamak mümkündür. Olaylar hareket halinde ilerlerken belirli bir düzen içerisinde eylemleşmeye başlamış olarak da bu cümleyi anlamanız olasıdır.

Edebiyatta Devinim Ne Demek

Edebiyatta devinimsel hareket anlamına gelen devinim kavramı hareket anlamına gelmektedir. Devinim kelimesi genel anlamıyla bir hareketi ve eylem halini bildirmesi bakımından tüm kullanımlarda aynı anlama gelmektedir. Hareket, güzel konuşma, eylem, hareketlilik gibi anlamlara gelen devinimi birçok farklı alanlarda kullanabilmek mümkündür.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın