1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Oreo Haram Mı? Domuz Yağı Var Mı?

Oreo Haram Mı? Domuz Yağı Var Mı?

oreo haram mi

Oreo, ürününün içeriği üretici firmanın açıklamasına göre Müslümanların tüketimine uygun olarak üretildiği ve helal olduğu söylenmektedir. Tüm hammaddelerin Türk Gıda Kodeksi tarafından uygun olduğu ve titizlikle kontrol edildiği de üretici firma tarafından söylenmektedir. Türkiye temsilciliği aynı zamanda üründe domuz ya da domuz kökenli herhangi bir şeyin olmadığını da söylemektedir.

Özellikle domuzdan elde edilen herhangi bir maddenin kullanılmaması alkol ve türevlerinin de bulunmaması Müslümanların tüketimine uygun olduğunu göstermektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki her gıda için “Helal Gıda Sertifikası” ve “Türk Gıda Kodeksi” için yasal bir zorunluluk oluşturmamaktadır.

Not: Oreo, Kanada gibi ülkelerde Müslümanlar’a uygun olarak üretilmemektedir. Türkiye’de zorunlu olarak denetimlerden geçtiği için helal ürün üretmek zorundadır. Oreo haramdır ifadesi Kanada’daki Müslümanlar için geçerlidir.

Oreo Bisküvi Neden Haram?

Oreo bisküvi haram gibi birçok başlık zaman zaman internet portallarında dolaşmaktadır. Ancak bu durumu yakından incelemek gerekmektedir. Türkiye’de Müslüman bir ülke olmasından dolayı bisküvi içerisine Müslümanlık için aykırı bir ürün girmemektedir. Ancak bu ürün dünyanın çoğu ülkesinde satışa sunulmaktadır ve Müslümanların gösterdiği dikkat diğer ülkelerde gösterilmemektedir.

Özellikle Amerika, Hollanda gibi ülkelerde sık sık bu konunun gündeme geldiği görülmektedir. Bu durum o ülkelerin dini bakış açıları nedeniyle Müslümanlar için sorun olabilecek durumlar olabilmektedir. Bu yüzden Müslüman bir ülkede kullandığınız ürünler, diğer ülkelere göre daha sağlıklı olabilmektedir.

Oreo İçinde Domuz Yağı Var Mı?

Oreo içinde domuz yağı ya da domuz kökenli bir ürün Müslüman bir ülke olan Türkiye’de bulunmamaktadır. Ancak yabancı ülkelerde bu tarz gıda maddelerinin eklenmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Özellikle yemeden önce kesinlikle içindekiler kısmını okumak ve yediğiniz şey hakkında bilgilenmeniz oldukça önemlidir.

Oreo’nun İçinde Alkol Var Mı?

Oreo alkol içeren bir ürün değildir. Ancak bu Türkiye’de satılan ürünler için geçerli olmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi yabancı ülkelerde tüketilen ürünlerde alkol içerme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle yemeden önce dikkat etmeli ve ürünün içeriğine bakmak gerekmektedir.

Oreo Neden Zararlı?

Oreo zararları, genellikle her bisküvi ürünü kadar zarar vermektedir. Bu durum kalori olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda Oreo’nun bağımlılık yapma gibi bir durumu da söz konusudur. İçerisinde onu bir daha yemenizi sağlayacak bileşenler bulunabilir. Bu durum için net bir bilgi olmasa da bazı gıda firmalarının kullandığı yöntemler bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap