Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Atanma Durumu Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Atanma Durumu Nedir?

0

Sınıf Öğretmeni; öğrencilerin yetiştirildiği, onların yeteneklerinin, ilgilerinin keşfedilmesinde öğrencilere rehberlik eden ve onlara eğitim veren kişidir. Sınıf öğretmenleri çocuklara okulu sevdirerek eğitim hayatlarına devamlarında onları güdülemelidir. İlkokula başlayan, 1-4.sınıf öğrencilerine okuma-yazma, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi gibi dersleri öğreten aynı zamanda çocuklarla güzel bir bağ kurarak onları milli ve evrensel değerlerle donatan kişidir.

Sınıf Öğretmeni Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin çocukların pedagojik gelişiminde olumlu bir rol alması beklenir. Sınıf öğretmeni her yönüyle çocuklara olumlu anlamda örnek olmalıdır. Bu yönde üniversitelerin ilgili bölümlerinde branşının en iyi akademisyenleri tarafından (Eğitim Fakültesi- Sınıf Öğretmenliği) eğitimler alırlar.

Sınıf Öğretmenlerinin Atanma Durumu Nedir?

Sınıf öğretmenleri de diğer branşlar gibi KPSS ve mülakat ile devlet kadrolarında çalışabilir. Diğer öğretmenlik alanlarına göre ataması daha iyidir son zamanlarda öğretmenlik branşında en çok atanan üç bölümden birisidir.

Sınıf Öğretmeni Hangi Sınıflara Girer?

Sınıf öğretmenleri ilkokul 1-4. Sınıf öğrencilerine eğitim vermektedir.  1 – 4 sınıfların eğitimleri dışında başka sınıflara girmemektedirler.

Sınıf Öğretmeni Atanır Mı?

 Sınıf öğretmenliği ve diğer tüm branşlardaki öğretmenlik bölümlerinin tabii olduğu KPSS’den yeterli puanı aldıkları takdirde atanmaları mümkündür. Son yıllarda özellikle sınıf öğretmenliği din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği atama sayıları diğer branşlara nazaran daha iyidir.

Sınıf Öğretmenliği Kaçla Atanır?

2021 ekim tarihindeki öğretmenlik atamasında 2.831 öğretmen atanmıştır.  KPSS Taban puanı ise 71,76993’tür.

Sınıf öğretmenlerinin atanmaları için girmeleri gereken sınavlar ise şunlardır;

  • KPSS GENEL KÜLTÜR- GENEL YETENEK
  • KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ
  • KPSS ÖABT ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ SINAVI 

Sınıf Öğretmenliği Doğu Görevi Kaç Yıl?

Doğu görevi 4-6 yıl arasında değişiklik gösterir. Doğu görevi denilen uygulamanın esası şudur: ilk atandığın şehirde o şehrin görev yılı puanına göre değerlendirilir. Görev yılı puanı düşük şehirlerde daha uzun kalınması gerekir görev yılı puanın düşük oldugu şehirlerde doguda bulundugu için doğu görevi diye isimlendirilmiştir.

Sınıf Öğretmenliği İçin Ne Yapmalıyım?

Sınıf öğretmenliği bölümünü kazanmak için üniversite sınavından sonra üniversitelerin eğitim fakültelerinde sınıf öğretmenliğini tercih edip mezun olduktan sonra özel kurumlarda ya da devlette çalışabilir.

Kimler Sınıf Öğretmenliği Yapabilir?

Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ve eğitim fakültesine bağlı diğer branşlarda üniversitelerin yönetmeliklerine bağlı olarak çift ana dal hakkı kazananlar mezun olduktan sonra sınıf öğretmenliği yapabilir.

Sınıf Öğretmenliği Eğitim Fakültesinde Mi?

Sınıf öğretmenliği ve diğer öğretmenliklerin hepsi eğitim fakültesindedir. İlköğretim bölümünde bulunur.

Hacettepe Sınıf Öğretmenliği Hangi Fakültede?

Hacettepe sınıf öğretmenleri eğitim fakültesi içinde olup Beytepe kampüsündedir. Eğitim fakültesi kampüste iki ayrı bına da yer almaktadır. Sınıf öğretmenliği ilköğretim bölümü binasının içindedir. Bu bina ise Beytepe yabancı diller yuksekokulu binasının karsısında bulunur.

sinif ogretmenligi zor mu
sinif ogretmenligi zor mu

Sınıf Öğretmenliği Zor mu?

Tüm öğretmenlik branşları gibi sınıf öğretmenliği alanı da zordur. Öğretmenlik mesleği her zaman kendini geliştirerek çağa ve çocuklara uyumlu olması gereken bir meslektir. Bu mesleği seçecek olan kişilerin araştırıp öğrenmeye ve yeniliğe her zaman açık olması gerekmektedir aksi takdirde öğretmen- öğrenci ilişkisinde iletişim kopukluğu yaşanabilir bu sebeple kişinin kendini iyi tanıması gerekmektedir.  Aynı zamanda sabırlı bir kişiliğinin de olması gerekir. Kişi bu özelliklere uygun değilse zorlanabilir.

Sınıf Öğretmenliği Okumak Mantıklı Mı?

Sınıf öğretmenliği okumak diğer eğitim fakültesi bölümlerine nazaran daha mantıklıdır çünkü sınıf öğretmenliğinin özel sektörde ve devlette sınıf öğretmenliğine talep fazla bu yüzden diğer branşlara göre daha kolay iş bulunabilir.

Sınıf Öğretmenliği Geleceği Var Mı?

Sınıf öğretmenliğine son zamanlarda talep oldukça fazla ama bir mesleğin geleceğinin olup olmaması kişinin kendini geliştirmesine bağlıdır. Alanında en iyisi olanların geleceği vardır.

Sınıf Öğretmenliği Okumak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Sınıf öğretmenliği bölümü için eşit ağırlık alanından hazırlanılması gerekmektedir.

Sınıf Öğretmeni Haftada Kaç Saat Derse Girer?

Sınıf öğretmenleri haftada 18 saat olmak üzere derslere girerler ama öğretmen eksikliğinden dolayı bransı dısında derslere de girebilir (ingilizce, beden eğitimi ve oyun vb.) bu derslerden de ek ders ücretine bağlı olarak maaşlarına ekleme yapılır.

Sınıf Öğretmenleri Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

Sınıf öğretmenleri yüksek lisans eğitimlerine eğitim bilimleri enstitüsu içinde ve sınıf öğretmenliğinin kendi alanında yüksek lisans yapabilirler. Ayrıca okul öncesi öğretmenliği ve diğer öğretmenlik branşlarında bulunan ortak konular hakkında da yapabilir.

Yüksek lisans nedir ? 4 yıllık Lisans eğitimini tamamladıktan sonra kişinin eğitim gördüğü branşta uzmanlaşmasını bilimsel bir makaleyle ispat etmesidir. Bu eğitim 2 yıl sürmektedir.

Sınıf Öğretmeni Lisede Müdür Olabilir mi?

Sınıf öğretmenleri maalesef ki liselerde müdür olamaz çünkü görev yapılan okulda aynı zamanda öğretmenlik yapabiliyor olması gerekmektedir. Sınıf öğretmenleri ilköğretim okullarında müdürlük yapabilirler. Lisede, tarih, matematik veya edebiyat branşları gibi orada yer alan branşlar müdürlük yapabilir.

Sınıf Öğretmenleri Liseye Müdür Yardımcısı Olabilir mi?

Yönetmeliğe göre müdür veya müdür yardımcısı olmak için görev yapılan branşın okulda kadrosu olması gerekmektedir. Örneğin; lisede çalışan tarih öğretmeni lisede müdür veya müdür yardımcısı olabilir ama sınıf öğretmenleri için bu mümkün değil.

Sınıf Öğretmeni Özel Eğitim Öğretmeni Olabilir mi?

Özel eğitim öğretmenliği bölümünde bulunan öğretmen azlığı sebebiyle geçmişte sınıf öğretmenliği yapan öğretmenlerin özel eğitim öğretmeni olarak çalışma durumları olmuştur. Şimdi ise özel eğitim öğretmenliğine geçiş için sınıf öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri ve çocuk gelişimi mezunu olan öğretmenler alacakları sertifikayla, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve destek eğitimi uygulayan özel eğitim okullarında “uzman öğretici” unvanıyla görev yapabilme haklarına sahiptir ama bir özel eğitim öğretmeni kadar yetkileri yoktur. Hafif öğrenme güçlüğü olan çocuklarla çalışabilirler.

Sınıf Öğretmenleri Özel Sektörde Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri özel sektörde de devlette olduğu gibi öğretmenlik yapar. Çalıştığı kurumda yükselme ihtimali de vardır müdür yardımcısı veya müdür olabilirler. Dershanelerde, kolejlerde çalışabilirler ve özel ders verebilirler.

Sınıf Öğretmenleri Maaşları Ne Kadar?

Sınıf öğretmenliği maaşı özel sektörde iş tecrübesi olmayan öğretmenlerde 2022 yılında 4.607 – 5.354 TL arasında değişiklik gösterir tecrübeli öğretmenlerin maaşları ise kurumlara göre değişebilir.

Devlet ise sınıf öğretmenine yeni başlayanlara 4.734 TL olarak belirlemiştir. Yıl ve kıdem arttıkça maaşlarda da artış görülmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın