Soya Sosu Yerine Ne Kullanılır? Alternatif Ürünler

Soya sosu yerine; su sığır eti bulyonu, susam yağı, koyu pekmez ve karabiber ürünlerini karıştırarak alternatif besin elde etmek mümkündür. 3 su bardağı suyu tencereye boşaltıp kaynatılmalıdır. 6 çorba kaşığı sığır eti bulyonu ekleyip iyice karıştırılmalıdır. Karışı kaseye ekleyip 4 çorba kaşığı susam yağı, koyu pekmez ve çekilmiş karabiber eklenmelidir. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra kavanoza koyup iyice kapağa kapatıldıktan sonra saklanmalıdır. Kullanıma hazır olana kadar buzdolabında saklanmalıdır.

Yemeklerde Soya Sosu Yerine Ne Kullanılır?

Hindistan cevizi aminoları ya da tamari soya sosu yerine kullanacak alternatifler arasında yer almaktadır. Tamari; soyadan yapıldığı için soya sosunun tuzluluğu çok yakındır. İçinde buğday olmadığı için gluten rahatsızlığı olan kişiler kullanmaktadır.

Alerjisi olan kişiler için Hindistan cevizi aminoları iyi bir tercihdir. Hindistan cevizi çiçeğinin özünden ve deniz tuzundan elde edilen bir sıvıdır. Hayvansal gıda içermediği içinde veganlar rahatlıkla tüketebilmektedir. Düşük glisemik ve soya içermediği gibi normal soya sosundan %65 daha az sodyum içermektedir.

Noodle Soya Sosu Yerine Ne Kullanılır?

Noodle’da soya sosu yerine tamari sosu kullanılabilmektedir. Özellikle gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Soya sosuna göre doğal fermente edilmiş olup lezzeti hemen hemen aynı olduğu için birçok üründe kullanılmaktadır. Çölyak rahatsızlığı olmayan kişilerde ürünü rahatlıkla kullanmaktadır.

Bunun dışında Hindistan cevizi aminoları da noodle için kullanılma ihtimali bulunmaktadır. Geleneksel soya sosu kadar zengin değildir. Fakat daha hafif ve daha tatlı bir tadı bulunmaktadır. Önemli bir besin kaynağı olmasa da bazı diyet kısıtlamaları olan kişiler için iyi bir seçenektir. Belirli alerji ya da gıda hassasiyeti olan kişiler için sağlıklı bir ürün kaynağıdır.

Tavuk Fajita Soya Sosu Yerine Ne Kullanılır?

Tavuk Fajita yapılırken soya sosu yerine avokado sosu da kullanılmaktır. Sos için; avokadoyu soyup çekirdeklerin çıkarıldıktan sonra iyice ezilmesi gerekmektedir. Üzerine; ezilmiş sarımsak, hardal, toz şeker, limon suyu ve zeytin yağı eklenip güzelce karıştırılmalıdır. Karabiber eklendikten sonra servis edilmelidir.

Soya Sosu Yerine Nar Ekşisi Kullanılır mı?

Soya sosu ve nar ekşisinin tatları farklı olduğu ve aynı etkiyi oluşturmayacağı için kullanılmamalıdır. Nar ekşisi tatlı ve ekşiyken soya sosu tuzlu bir ürün olduğu için kullanım alanları farklılık gösterebilmektedir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın