Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözünün Anlamı Nedir?

0

Söz gümüşse sükut altındır atasözünün anlamı; bir şeyler anlatmak söylemek güzel, hatta faydalı da olabilir lakin susmak konuşmaktan daha değerlidir. Zira konuşmak insanın başına birtakım işler getirebilir ya da söylemlerine doğru olmayan ifadeler eklemek zorunda kalabilir. Oysa susan bir kimse için böyle bir durum söz konusu olmaktan çıkar. Konuşmanın ve dinlemenin hem yeri hem zamanı vardır. Susmak bazen bize konuşmaktan daha iyi getiriler sağlayabilir. Susması gereken yeri, durumu ve zamanı iyi bilen bir kişi, etrafındaki insanlar tarafınca sevilen, saygı duyulan ve taktir gören bir insan olur.

Söz Gümüşse Sükut Altındır Atasözüyle İletişimsel Olarak Vurgulanan Mesaj Nedir?

Söz gümüşse sükut altındır atasözünde vurgulanmak istenen mesaj dinlemenin altın değerinde bir iş olduğudur. Zira söz bu durumda gümüş olur yani altından değersiz sükut ise başka bir tabir ile susmak ve dinlemek altın değerinde olarak konuşmaktan daha değerli bir duruma gelir. Dinlerken ise karşımızdaki kişinin dikkatini dağıtmadan ona odaklanarak dinlememiz gerekir. Burada konuşandan çok dinleyiciye iş düşmektedir.

Sükut Altındır Deyim Midir?

 Sükut altındır deyim değil atasözüdür sadece başında söz gümüşse kalıbı bulunmamaktadır.

Söz Gümüşse Sükut Altındır Kimin Sözüdür?

 Söz gümüşse sükut altındır atasözünün kimin söylediği bilinmez yani bu atasözümüz anonim bir atasözüdür. Atasözlerimizin büyük bir kısmı anonimdir.

Söz Gümüşse Sükut Altındır Cümle İçerisinde Kullanımı

  • Kalabalık bir ortamda eğer bir şey bilmiyorsanız susun çünkü söz gümüşse sükut altındır.
  • Bir konu hakkında bilgin yoksa boşuna konuşma çünkü söz gümüşse sükut altındır.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın