SübhaneRabbiyel Azim ve SübhaneRabbiyel Ala Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

SübhaneRabbiyel Azim ve SübhaneRabbiyel Ala Ne Demek?

0

Sübhanerabbiyel ala, cümle karşılığı olarak ‘’Büyük, yüce ve ulu’’ anlamlarına gelmekte olan bu cümle kalıbı hem Arapça olarak hem de Kur’an-ı Kerim açısından oldukça önemli bir yere sahip cümlelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle İslami açıdan ele alındığında İslam dinine mensup kişilerin ibadetleri esnasında bu cümleyi kullandıkları bilinmektedir.

İslam dinine göre son peygamber olan Hz. Muhammed’e (S.A.V) gelen ilk emirlerden birisinin yüce Allah’ı anmak olduğu bilinmektedir. Allah’ı anmak adınaysa sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarında olduğu gibi burada saymadığımız diğer tüm namazlarda da bu kalıbımız kullanılmaktadır.

SübhaneRabbiyel Azim Ne Demek?

Sübhanerabbiyel azim, cümlesinin karşılığı Türkçe de ‘’ Yüce olan Allah her türlü noksan sıfatlardan uzaktır.’’ şeklinde olup İslam dinine mensup kişilerin yani Müslümanların Allah’a ibadetleri esnasında özellikle namaz kılarken bu cümleyi kullandıkları bilinmektedir. Bu kalıbımız Allah’ı anmak ve onun yüceliğini ifade etmek için kullanılan bir cümle olarak karşımıza çıkmaktadır.

SübhaneRabbiyel Azim Nerede Denir?

Sübhanerabbiyel azim, İslam dinine mensup kimselerin namaz ibadetleri sırasında söylenmektedir. Namaz kıraatinin ardından rükuya eğinilir ve rükuya eğinildiği esnada kişi rükuda iken arka arkaya 3 kez söz konusu cümlemiz söylenir. Bu şekilde Allah (C.C) ‘’Azim’’ sıfata ile anılmış ve onun her türlü noksanlıktan uzaklığı da ifade edilmiştir.

SübhaneRabbiyel Azim Ne Zaman Denir?

Sübhanerabbiyel azim, bir bakıma tesbihat diyebileceğimiz nitelikte olup namazda rükuya eğinildiği zaman söylenir. Rüku esnasında ibadeti gerçekleştiren kişi tarafından 3 kez arka arkaya tekrar edilmek sureti ile söylenir. Bu şekilde kişi ibadeti esasında Allah’ı onun sıfatlarından birisi olan ‘’Azim’’ ile anmış olur ve onun her türlü noksanlıktan uzak olduğunu da ifade etmiş olur.

SübhaneRabbiyel Ala Demenin Fazileti?

Sübhanerabbiyel ala demenin fazileti İslam açısından namaz gibi dinin direği olan bir ibadet esnasında kullanılıyor olmasından gelmektedir. İslamiyet’te çok büyük yeri olan ve oldukça anlamlı cümlelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. En başta ibadetlerden birisi olarak namaz esnasında kullanmak gelirken aynı zamanda günlük yaşamımızda da kullanılabilen bir cümledir.

SübhaneRabbiyel Ala Kaç Defa Söylenir?

Sübhanerabbiyel ala, namaz ibadeti esnasında 3 kez söylenmektedir. İbadet dışında günlük yaşamınızda Allah’ı anmak için dile getirecekseniz ise herhangi bir sayı ile sınırlandırmak gibi bir durum yoktur. Allah’ı anmak adına dilendiği zaman dilendiği sayıda söylenebilmektedir. Namaz esnasında ise secdedeyken ve 3 kez söylenir.

Rüyada SübhaneRabbiyel Ala Ne Demek?

Rüyada Sübhanerabbiyel ala, kısa bir süre içerisinde sevdiğiniz bir kişiden güzel ve sevindirici bir haber alacağınıza işaret eder. Bunun yanı sıra hayatınızın bundan sonraki kısımlarınızda çok daha şanslı olacağınızı, şansın sizden yana olacağını, dargınlıkların ve kırgınlıkların sona ereceğini ve üzüntüleri hayatınızda geride bırakacağınızı da işaret etmektedir.

SübhaneRabbiyel Azim ve Bihamdihi Ne Demek?

Sübhanerabbiyel azim ve bihamdihi,  İslam dinine göre son peygamber olan Hz. Muhammed’in (S.A.V) ifadesi ile rahman ve rahim olan Allah için çok sevimli olan bir cümle olup anlamı ‘’ Aziz olan Allah’ı her türlü noksanlıktan tenzih ederek tesbih ederim.’’ anlamına gelmektedir. İslam dininde oldukça önemli bir yere sahip olan cümlelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Namazda SübhaneRabbiyel Ala Nerede Söylenir?

Namazda Sübhanerabbiyel ala, secdeye gidildikten sonra söylenen bir duadır. Namaz kılan kişi tarafından secdede iken okuduğu bu dua 3 kez arka arkaya söylenmek sureti ile okunmakta olup yüce yaratıcı ve noksanlardan uzak olan Allah’ın yüceliği, ululuğu ve büyüklüğünü ifade etmek için kullanılır. Aynı zamanda da Allah’ı yüce, ulu ve büyük sıfatları ile anmak adına da kullanılır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın