Süt Karışım Mıdır? Yoksa Saf Madde Mıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Süt Karışım Mıdır? Yoksa Saf Madde Mıdır?

0

Süt, içerisine bakıldığı zaman yağ tabakasının fark edilmemesi nedeni ile genel olarak homojen bir karışım olarak algılanmaktadır. Süte mikroskop altında bakıldığı zaman süt içerisinde küçük yağ zerrelerinin belirli yerlerde toplanmış olduğu tespit edilir. Bu nedenle süt bir karışımdır.

Saf maddeler, kendisinden başka madde içermemekte olan maddelere verilmekte olan isimdir. Bu maddelere örnek olarak su, tuz, şeker ya da oksijen verilebilir. Süt ise bu tanımın tam tersine içerisinde küçük yağ zerreleri içermektedir. Bu nedenle sütün saf madde olması mümkün değildir. Sütün asit mi baz mı olduğunu merak ediyorsanız, Sütün Ph Değeri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt Neden Heterojen Bir Karışımdır?

Süt, iki ya da daha fazla maddenin bir araya gelmesi ile oluşmakta olması nedeni ile karışımlar grubunda yer almaktadır. Bu karışımlar homojen ve heterojen olmak üzere ikiye ayrılır. Bir karışımın homojen olması için karışımın her yerinde aynı özelliği göstermesi gerekir. Süt ise içerisinde bulunmakta olan birçok saf madde nedeni ile karışım içerisindeki her yerde aynı özelliği göstermemektedir.

Karışım içerisinde farklı özellikler göstermekte olan süt, bu özelliği nedeni ile heterojen karışımlar arasında yer almaktadır. Süt gibi mikroskop yardımı ile heterojen olduğu anlaşılmakta olan karışımlara koloit karışımlar denmektedir. Kanın karışım olup olmadığının anlaşılması için de mikroskop kullanılmıştır. Bu nedenle kan da süt gibi bir heterojen ve koloit karışımdır.

Sütün besin değeri ve kilo almaya olan etkisi için, Süt İçmek Zararlı mı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Süt Ne Karışımı?

sut ne karisimi
Süt neyin karışımı?

Süt, adi bir sıvı- sıvı karışımı olması nedeni ile heterojen karışımlar arasında yer almaktadır. Mikroskop yardımı ile bakıldığı zaman da süt içerisinde yer almakta olan maddelerin her yere eşit oranda yayılmamış olduğu görülür. Bu nedenle de süt homojen değil heterojen karışımlar arasında yer alır.

Sütün heterojen karışım olduğu aynı zamanda farklı bir yol ile de kanıtlanabilir. Süt bozulduğu zaman ya da zamanı geçtiği zaman içerisinde tortular oluşur. Bu tortular da sütün heterojen bir karışım olduğunu kanıtlamaktadır.

Heterojen karışımlar kendi içerisinde dörde ayrılır. Süt; içerisinde bulunmakta olan diğer maddelerin sıvı olması nedeni ile emülsiyon, süspansiyon, koloit ve aerosol olarak bilinmekte olan bu karışım çeşitleri arasından koloit heterojen karışım çeşitleri içerisinde bulunur.

Çiğ Süt Karışım mıdır?

Çiğ süt de, homojen bir karışımdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın