Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

1

Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu öğretmen olamamaktadır. Bazı liselere seçmeli ders olarak uluslararası ilişkiler dersi getirilmiştir. Ancak bu derslere alanında uzman kişiler öğretmen olarak girmektedir. Bunun yanında okuldaki öğretmen sayısına bağlı olarak alanı en yakın olan öğretmenler de derslere giriş yapabilmektedir. Bu kapsamda ayrı uluslararası ilişkiler öğretmenliği olarak kadro bulunmamaktadır.

Uluslararası İlişkiler Formasyon Kalktı Mı?

Uluslararası ilişkiler formasyonu kalkmış durumdadır. 2000’li yılların başında liselerde seçmeli ders olarak okutulan uluslararası ilişkiler dersi için öğretmen alımı planlanmıştır. Ancak bu seçmeli derslerin sayısı ve saati az olduğu için bu karardan vazgeçilmiştir. Bu kapsamda uluslararası ilişkiler bölümü mezunları formasyon alamamaktadır.

Uluslararası İlişkiler Mezunları Hangi Memurlara Başvurabilir?

Uluslararası ilişkiler mezunları çeşitli memur kadrolarına KPSS puanları ile başvuru yapabilir. Yıllara göre değişmekle birlikte bu bölüm mezunları devlet kurumlarında çalışabilmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye İş Kurumu, Türkiye Uzay Ajansı, çeşitli üniversiteler, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu gibi devlet kurumlarında memur olarak çalışma olanağı elde edebilmektedirler.

Ancak bazı kadrolar doğrudan kendi mesleklerine yönelik değil, düz memurluk olarak adlandırılan kadrolardır. Doğrudan kendi alanında atamalar son derece az yapılmaktadır. Genelde bu alan mezunları düz memur veya bilgisayar işletmeni olarak atanmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Kaç Puanla Atanır?

Uluslararası İlişkiler KPSS atama puanları yıllara göre değişmekle birlikte 88 ile 98 puan arasındadır. KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavına giren adayların atama puanları yüksektir. Atama puanları görev yapacakları bölge ve kuruma göre farklılık göstermektedir.

Uluslararası İlişkiler KPSS’ye Girer mi?

Uluslararası İlişkiler mezunu KPSS’ye girerek çeşitli devlet kurumları için atama başvurusu yapabilir. Bu bölüm mezunlarının girecekleri sınav genel yetenek ve genel kültür oturumudur. Bunun dışında diğer alanlardan sınava katılmazlar. Genel yetenek ve genel kültür oturumunda aldıkları puana göre atamaları gerçekleştirilmektedir. Atamaları için gerekli olan puanlar kurum ve tercih yapacakları bölgeye göre farklılık taşımaktadır. Her iki yılda genel yetenek ve genel kültür sınavına giriş yapabilirler.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (1)

  1. Sibel Köylü 9 ay önce

    Uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum..diğer bölümlere bakınca hiç alakasız bölümlere bile formasyon verilip öğretmenlik hakkı sağlanırken,uluslararası ilişkiler gibi ulusların kültür tarihi siyaseti v.b tarihle iç içe olan bu bölüm için formasyon verilmemesi ve öğretmenlik hakkı tanınmamış olması ancak içler acısı bir durum olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir