Yevmiye Defterine Yapılan İlk Kayıt Hangisidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap

Yevmiye Defterine Yapılan İlk Kayıt Hangisidir?

0

Yevmiye defterine yapılan ilk kayıt açılış kaydıdır. Açılış kaydı açılış bilançosuna göre oluşturulan kayıttır. Buna göre yevmiye defterine bilanço kaydı düşülmelidir. Öte yandan daha önceden başlayan işletmeler açısından yevmiye defterine ilk konulan açılış kaydı önceki döneme ait dönem sonu bilançosundaki bilgiler doğrultusunda konan açılış kaydıdır.

Açılış bilançosu yevmiye defterinin 1. maddesini oluşturmaktadır. Açılış bilançosu hesaplanırken bilançonun aktif değerleri bilançonun borçlarına yazılmaktadır. Bilançonun pasif değerleri ise bilançonun alacaklarına yazılmaktadır. Bunun sonucunda borç ve alacak miktarlarının birbirine eşit olması gerekecektir çünkü dönem sonu bilançosunda artı değerler de aktarılacağı için aktif ve pasif eşitlenmelidir. Bu şekilde tutulan hesabın doğru olup olmadığı anlaşılacaktır.

Yevmiye defteri tutulurken 1. maddeden sonra tarih ve yevmiye numarasına dikkat edilerek, işlemler belgelendirilerek kayıt tutulmaya devam edilmelidir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın