Acı Biber Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Acı Biber Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Acı biber bazlara ait özelliklere sahip olduğundan dolayı bazdır. Tüm biberler arasından tatları acı olanlar bu isim altında toplanmaktadır. Acı biberin az acı, çok acı, uzun, sivri, küçük vb. olmak üzere birçok farklı türü bulunmakta ve bu türler farklı farklı isimlendirilmektedir. Dolayısıyla bu kavram alt dallara ayrılan genel bir ismi temsil etmektedir. Söz konusu kavram bütün dünyada ilaç ve yiyecek olarak kullanılmaktadır.

Birçok yemek tarifinde acı biberden faydalanılmaktadır ve bu yiyeceğin Amerika kökenli olduğu bilinmektedir. Avrupalıların Amerika’ya gelmesiyle birlikte ilk olarak İspanya ve Portekiz’de tanınan bu yiyecek sonrasında bütün Avrupa’da tanınmış ve ardından bütün dünyada tanınmıştır. Tüm dünya tarafından oldukça sevilen acı biberler kimilerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Şimdi birlikte acı biberin pH değerini öğrenelim.

İlginizi Çekebilir: Akü sıvısı asit mi baz mı?

Acı Biber PH Değeri Kaçtır?

Acı biber pH değeri 7 ile 14 arasında değişiklik göstermektedir. Bu da acı biberin baz olduğunu kanıtlar niteliktedir. PH değeri maddelerin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu kestirme yoldan anlamamıza yaramaktadır. Bu değer maddelerin içerisindeki hidrojen potansiyelinin ölçülmesi ile belirlenmektedir.

Asitler sulu çözeltilerine hidrojen iyonu, bazlar ise hidroksit iyonu veren maddelerdir. Bir maddenin asitlik bazlık durumunu anlamak için o maddenin sulu çözeltileri incelenmektedir. Ancak bu her durumda mümkün olmamaktadır. Bu nedenle daha kolay ve hızlı bir şekilde anlamak için pH değeri devreye girmektedir.

PH değerinin açılımı “Hidrojenin Gücü” olarak Türkçe’ye çevrildiğinden dolayı bu kavram maddelerin asitlik derecesini ölçen değer olarak da tanımlanabilmektedir. PH değeri kendi içerisinde bir sayı sistemine sahiptir. Bu sayı sistemi 0 ile 14 arasında sınırlandırılmıştır ve;

  • 0 ile 7 arasındaki değerler asitliği,
  • 7 değeri nötrlüğü,
  • 7 ile 14 arasındaki değerler ise bazlığı belirtmektedir.

Acı Biber Nötr Mü?

Acı biber nötr olmak için gereken özelliklere sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Bir maddenin nötr olabilmesi için asitlerin ve bazların sahip olduğu özellikleri göstermemesi ve pH değerinin 7 olması gerekmektedir. Ancak söz konusu yiyecek bu tanıma uymamaktadır ve bu dolayısıyla da nötr olarak adlandırılamamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın