Altınbaşak Otu Nedir? İnanılmaz 6 Faydası
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Altınbaşak Otu Nedir? İnanılmaz 6 Faydası

0

Altınbaşak otu, papatya familyasına ait günümüzde sık sık kullanılan bitkidir. Özellikle alternatif tıp alanında tercih edilen ya da bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanılan bir nevi mucizevi bitkidir. Bunun dışında kökeni Amerika’ya dayanmaktadır. Birçok çeşidi bulunduğu gibi bazıları faydalı bazıları zararlıdır. Hatta bilmeden tüketildiğinde ölüme kadar götürebilir.

Altınbaşak Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Altın başak otunun içinde flavon ve sponin maddelerinden oluşan P vitamini bulunur. İçinde bulunan bu maddeler böbrek ve mesane hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca iltihap söktürücü etkisi bulunduğu için idrar yolunun aktif çalışmasını sağlar.
  • Egzama ve varis gibi hastalıklara karşı etkisi bulunan bitkinin kontrollü tüketilmesi gerekir. Fazla tüketilirse altınbaşak otu faydaları yerine zararları oluşur.
  • Midede oluşan yaraların ilerlemesini engeller. Mide asidini dengelediği için ülser ya da reflü oluşumunun önünü keser.
  • Gençlerde ya da daha çok yaşlılarda görülen kalp damar rahatsızlıkları için önemli fayda sağlar. Damar tıkanıklığının önüne geçer ve besin atıklarının kan yolu ile tıkanmasını önler.
  • Asabi kalp çarpıntısı, sinir ve kan akışından kaynaklanan sorundur. Yapılan araştırmalara göre bu sağlık sorunun çözümünde fayda sağlar. Altınbaşak otunun yararları arasında önemli bir yere sahiptir.
  • Çay olarak düzenli tüketildiğinde vücudun gerginliğinin ve yorgunluğunun azalmasını sağlar. Uyku sürecinin düzene girmesinde yardımcı olur. Bitkinin içinde yer alan maddeler sayesinde vücudu sakinleştirir ve kısa sürede kişinin uykuya dalmasını sağlar.

Altınbaşak Otu Neye İyi Gelir?

Böbreğin, kanda bulunan zararlı atıkları vücuttan atmasına iyi gelir, kalp ve damar tıkanıklarına iyi gelir. Cilt hastalıkları oluşmamasına ya da ilerlemesi yönünde engeller. Ayrıca mide asidini dengeler ve midede oluşan yaraları iyileşmesini sağlar ya da ilerlemesini engeller. Kadınlar için, adet sancılarını azaltan etkisi görülür.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre altınbaşak otunun içinde P vitamini bulunduğu, bu vitaminin ise vücutta şişliğin önüne geçtiği gözlemlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bilmediğiniz bitkiyi yememenizdir. Birçok altınbaşak otunun çeşidi bulunur, bunlardan bazıları yararlı iken bazıları insan hayatını tehlikeye sokabilir. Fakat hepsinden önce hekiminizin kontrolü altında kullanmanız ya da almanız gerekir.

Altınbaşak Otu Nasıl Kullanılır?

Çay olarak kullanmak isteyen kişiler; 237 ml kaynamış suyun içine 3 ile 5 gram kurutulmuş altınbaşak otunu atın. Üstünü örtüp yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletin. Kalan kısımlarını iyice süzün ve en fazla günde 4 defa kullanın.

Bu önerilen miktarlar gençler için kullanılması gerekir. Altınbaşak otunun güvenirliği tam olarak test edilmediği için 12 yaşın altındaki çocukların kullanılması önerilmez. Özellikle bu bitkiyi kullanacaksanız doktorunuza danışmadan tüketmeyin.

Altınbaşak bitkisi belirli bir hastalık için kullanılacaksa genellikle 2 ya da 4 hafta kullanılması tavsiye edilir. Gereğinden fazla kullanımı kişiyi iyileştirmek yerine daha da hastalanmasına neden olabilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın