Asker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanların Yorumları
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Asker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanların Yorumları

0

Askeri diyet, 3 gün içerisinde 5 kilo verdiren bir diyet olarak bilinmektedir. Burada temel olay üç gün için oluşturulmuş bir plandan sonra dört gün ara verilmesi ve istenilen kiloya ulaşana kadar bunun sürdürülmesidir. Düşük kalorili olduğu için hızlı zayıflatıcı etkisi vardır ve bu bir şok rejim türlerinden birisidir. Bunun ABD ordusundaki askerleri forma sokmak için yaptırdıkları söylenmektedir.

Asker Diyeti Nasıl Yapılır?

Asker diyeti yapmak, çok düşük kalori ile hızlı zayıflamayı hedefleyerek yapılır. 3 günlük ve 7 günlük zaman diliminde iki aşamadan oluşmaktadır. İlk üç öğünde sabah, öğlen ve akşam yemekleri düşük kalorili olmalıdır ve atıştırmak yasaktır. Kalori tüketimi 1.500’den az olmaktadır. Oldukça sıkı bir egzersiz programı ile bu desteklenmelidir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 1. Bir hafta içinde iki aşamada yapılır
 2. Düşük kalorilidir
 3. Bol spor yapılmalıdır

1. Bir Hafta İçinde İki Aşamada Yapılır

Bu diyette üç günlük ve 7 günlük aşamalarda iki bölüm mevcuttur. İlk üç öğünde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemekleri çok düşük kaloride olmalıdır ve kesinlikle abur cubur gibi şeyler yenmemelidir. Haftanın dört günü boyunca bu sistemi devam ettirmeniz beklenir ve hedefe ulaşana kadar sürekli bunu yapmanız istenir. Kısa sürede zayıflama vaadi vermektedir fakat sağlıklı olmadığını belirtmek gerekir ve kafanıza göre bunu uygulamanız tavsiye edilmez.

2. Düşük Kalorilidir

Kalori tüketimi günde yaklaşık 1.100 veya 1.400 civarlarında olmaktadır. Zaten bu diyetin amacı düşük kalori ile yüksek yağ yakımına ulaşmaktır ancak bu mümkün olsa bile verilen kilolar geri alınır.

3. Bol Spor Yapılmalıdır

Bir yetişkinin alması gereken kaloriden daha düşük bir besin değeri önerdiği için hızlı zayıflamayı hedefler ve bunun yanında yağ yakıcı aktiviteler yapılması istenir. Örneğin; cardio, fitness gibi çalışmalar beklenmektedir fakat sakın bunu kafanıza göre denemeyin oldukça sağlıksız bir diyet olduğunu unutmayın.

Asker Diyeti Listesi ve Menüsü

Asker diyet menüsü, üç veya dört günlük süreçlerde oldukça düşük kaloriler tüketip hedeflenen kiloya ulaşana kadar bir haftalık döngülerde sürekli bunun tekrarlanmasına yönelik bir içeriği vardır. Genelde çok düşük karbonhidrat ve yağ yakıcı besinlerden oluşmaktadır. Bir yetişkinin sağlığına göre ve günde alması gereken besin değerini karşılayabilen bir diyet olmadığı açıktır. Bunun için uzman diyetisyenlere gidip daha sağlıklı bir beslenme programı talep etmeniz önerilir. Askeri diyet listesi aşağıdaki gibidir:

Sabah

 • Siyah kahve
 •  1/2 sade elma
 • Çeyrek tost
 • 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi

Öğle

 • Su veya daha fazla kahve
 • 1/2 ton balığı
 • Bir dilim kepek ekmek

Akşam

 • Barbunya
 • 1 küçük greyfurt
 •  1/2 muz

Görüldüğü gibi asker diyeti ile zayıflamak ciddi bir biçimde düşük kalori almak demektir. Bu öğünler normal sağlıklı bir bireyin sağlığını bozmak için birebir görünmektedir. Sakın ola ki doktor kontrolü olmadan böyle şok rejimler yapmaya çalışmayın son derece tehlikeli ve metabolizmayı alt üst eden bir yöntemdir. Hiçbir şekilde diyet arasında yemek yenmez ve atıştırmalık tüketilmez.

Asker Diyeti Yapanlar Yorumları

Asker diyeti yorumları, genelde diyet hakkında bilinen genel düşüncelerin etrafta gezdiği görülmektedir. Asker diyeti yapanlar genellikle bu konuda yorum yapmamıştır. Kanıtlanmış bir faydası da olmadığı için ve çok ağır bir program olduğu için kesinlikle tavsiye edilmez.

Bu yüzden doktora danışmadan ve kendi vücudunuzu tanımadan bu tip şok rejim uygulamalarına başlamanız sizi sağlığınızdan edebilir. Bu konuda çok dikkatli olun, sağlıklı beslenin ve spor yapın ancak kısa sürede çok kilo vermek gibi bir vaade inanmayın.

Bu diyetin herhangi bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgisi yoktur. Askeri diyet olarak bilinmesinin nedeni, ABD ordusuda uygulanan bir diyet olarak bilinmesidir. Bu diyeti veya internette gördüğünüz herhangi bir beslenme programını uygularken, mutlaka doktorunuza danışmalı ve gerekirse sağlığınız için testlerden geçmelisiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın