Bitkiler Boşaltım Yaparken Hangi Yapılarını Kullanırlar?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Bitkiler Boşaltım Yaparken Hangi Yapılarını Kullanırlar?

0

Bitkiler boşaltım yaparken yapraklarını kullanırlar. Canlıların ortak özelliklerinden olan boşaltım işlevi türden türe değişiklik gösterir. İnsanlarda böbrek, idrar kesesi gibi organların işlevini bitkilerde yapraklar yapar. Kökleriyle aldığı su ve diğer besin maddelerinin fazlasını ya da arta kalan atıklarını yapraklardan terleme, damlama ya da sonbaharda yaprak dökümüyle yaparlar.

Nemli koşullarda bitkiler, yapılarında bulunan fazla suyu ve tuz gibi atık maddeleri yapraklarından damlama ve terleme yoluyla yaparak osmatik basıncı dengelerler. Yapraklarda boşaltımı sağlayan bu yapılara stoma ve hidatot denir. Suda çözünmeyen maddeler ise bitki tarafından kofullarda biriktirilir ve sonbaharda yaprak dökümüyle atılır. Bazı bitkilerin karbondioksit, inorganik ya da organik maddeleri köklerinden difüzyon yoluyla da gerçekleştirebildiğini unutmayın.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın