Çamaşır Makinesinin Hangi Gözüne Deterjan Konur?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Çamaşır Makinesinin Hangi Gözüne Deterjan Konur?

0

Çamaşır makinesinde deterjan hangi göze konur sorusunun cevabı, değişik marka ve modellere göre değişse de, hepsinde benzer mantıkla üretilmiştir. Dolayısı ile, çamaşır makinesi deterjan gözü şu şekildedir:

  • I numaralı hazne ön yıkama deterjanı,
  • II numaralı hazne normal yıkama deterjanı,
  • III numaralı hazne yumuşatıcı gözü.

Tüm makinelerde, deterjan gözleri numaralıdır ve bu numaraları, deterjan gözünü açtığınızda görmeniz mümkündür. Her gözün ön tarafında ve kapağın dış kısmına yakın kısımda, o gözün numarası bulunur. Bu gözler, Tip 1 ve Tip 2 olarak isimlendirilen 2 modelde yerleştirilir. Bunları sırasıyla inceleyelim:

Tip 1 Deterjan Gözüne Sahip Makineler

Çamaşır makinesinde deterjan hangi göze konur sorusuna cevap ararken, öncelikle deterjan gözlerini tanıyalım:

camasir makinesi deterjan gozu
çamaşır makinesi ön yıkama, normal yıkama, yumuşatıcı gözü

Bu tip deterjan gözüne sahip makinelerde, normal yıkama esnasında deterjan koyacağınız göz genellikle sol taraftaki II numaralı gözdür. Ortadaki göz, yumuşatıcı gözüdür ve sağdaki de ön yıkama gözüdür. Bu dizilimde, deterjan gözleri en fazla kullanılandan en az kullanılana doğru dizilmiştir. Arçelik çamaşır makinesi deterjan gözü ve Bosch çamaşır makinesi deterjan gözü bu şekildedir.

Bazı makinelerde de, yumuşatıcı gözü en sağda bulunur. Bunlarda da, deterjan gözündeki numaralara dikkat etmenizi öneriyoruz çünkü bazen, ön yıkama deterjanı gözü en solda olabiliyor. Eğer numaraları göremiyorsanız, bir püf noktası olarak ön yıkama deterjanı gözünün daha küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bu, her makinede bu şekilde olduğu için ön yıkama ve normal yıkama gözlerini rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Tip 1 deterjan gözüne sahip makineler; Arçelik, Beko, Altus, Vestel, Bosch, Siemens vb. makinelerdir.

Tip 2 Deterjan Gözüne Sahip Makineler

Çamaşır makinesi deterjan gözü hangisi sorusunu sorabileceğiniz türden makineler, bu tiptedir:

camasir makinesi deterjan gozu nasil cikarilir
Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü

Burada, 1 numaralı göz normal yıkama gözüdür. 2 numaralı göz yumuşatıcı ve 3 numaralı göz ise ön yıkama deterjanı gözüdür. Genellikle Samsung çamaşır makinesi deterjan gözü bu şekildedir.

Ülkemizde daha çok Tip 1 deterjan gözüne sahip makineler satılmakta ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sıvı Deterjan Hangi Göze Konur?

Çamaşır makineleri en başından beri toz deterjan ile çalışmak için tasarlanmıştır. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile, sıvı deterjanlar yaygınlaşmış ve daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Çamaşır makinesi üreticileri, deterjan gözü tasarımını baştan değiştirmek yerine, sıvı deterjan kullanımı için küçük bir aparat üretmiş ve bunu makinelerde tercihe bağlı olarak kullanabilmeniz için sunmuştur. Bu aparat aşağıdaki gibidir ve makinelerin II numaralı, yani normal yıkama gözüne yerleştirilirler:

camasir makinesi sivi deterjan gozu
camasir makinesi sivi deterjan gozu

Bu aparatı, sadece sıvı deterjan kullanacağınız zaman kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Toz deterjan ile kullanmanız durumunda, deterjanın büyük bölümü bu aparatta kalacak ve suya karışmayacaktır.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Çıkarılır?

Çamaşır makinesi deterjan gözünü çıkarırken, genellikle orta göz olan yumuşatıcı gözünün üst kısmına bastırılır ve deterjan gözü yavaşça makineden dışarı doğru çekilir:

camasir makinesi deterjan gozu nasil temizlenir
camasir makinesi deterjan gozu nasil temizlenir

Gördüğünüz gibi, çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl çıkarılır sorununun çözümü, oldukça basit ve saniyeliktir.

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi deterjan gözü temizliği, deterjan gözü çıkarıldıktan sonra, geniş bir leğen veya lavabonun içinde su ile yapılabilir. Eğer deterjan gözüne yapışmış küf ve benzeri kirler varsa, bir fırça yardımı ile bunlar çıkarılır.

Çamaşır Makinesinin Deterjan Gözündeki Tortu Nasıl Temizlenir?

Deterjan gözündeki tortu, bir fırça ve hafif nemli bir bez yardımı ile temizlenir. Ancak, makinenin üzerinde, deterjan gözünü çıkardığımız bölümde de, nemli bir ortam olmasından dolayı oldukça küf birikmiş olabilir. Bu nedenle, iç kısımlarını da bir fırça yardımı ile temizleyebilir, kalan küf parçalarını da yine bir bez yardımı ile silebilirsiniz.

Çamaşır Makinesine Deterjan Koyarken Uymanız Gerekenler

Çamaşır makinesine deterjan koyarken, aşağıdaki hususları göz önüne almanız, hem çamaşırlarınızın daha iyi temizlenmesini, hem de makinenizin ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır:

  • Toz -sıvı- deterjanı ve yumuşatıcıyı mutlaka kendilerine ait gözlere koyun.
  • Daha iyi temizlik ve su tasarrufu için, mutlaka deterjan ve yumuşatıcı paketinin üzerinde yazan miktarı, yıkadığınız çamaşır miktarına uygun olarak kullanın.
  • Deterjan gözünün alabileceğinden fazla deterjan koymanız, makinenin gereğinden fazla köpük üretmesine neden olur. Bu köpüklerin bir kısmı deterjan gözünden makinenin dışına taşarak makineyi ve yeri kirletir, diğer kısmı ise çamaşırlarınıza zarar verebilir ve makinenizin bozulmasına neden olabilir.
  • Deterjan ve yumuşatıcınızı mutlaka kapağı kapalı şekilde muhafaza edin. Sadece kullanırken havayla temas etmesine izin verin ve başka bir kaba aktaracaksanız, o kabın da bu şartları taşıdığından emin olun.
  • Deterjan ve yumuşatıcı, küçük çocukların ve evcil hayvanların erişiminden uzak tutulmalıdır. Bir kaza sonucu bu maddelerden yutmaları durumunda, hiç beklemeden hastaneye (evcil hayvanlarınız için veterinere) gitmeniz gereklidir.

Çamaşır makinesinin deterjan gözüne deterjan koyma ve deterjan gözünü temizleme ile ilgili eklemek istedikleriniz varsa lütfen paylaşın ve diğer binlerce okuyucumuzun sizden yeni bilgiler öğrenmesini sağlayın. Katkılarınız için şimdiden teşekkür eder, temiz ve mutlu günler dileriz. :)

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın