İsim Vermeden Kargo Gönderilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

İsim Vermeden Kargo Gönderilir Mi?

0

İsim vermeden kargo göndermek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı bir eylem olması nedeni ise mümkün olmamaktadır. Kargo gönderirken bütün şubeler gönderici ve alıcının isim ile TC kimlik numarasını alarak işlem yapmaktadır. Bu nedenle kişi isim ya da TC kimlik numarası vermediği zaman gönderilmesi gerekli olan kargonun teslimat işlemi gerçekleşmemektedir.

Kargo gönderileceği zaman kişinin belirli bilgileri özellikle şubelere ibraz etmesi gereklidir. Gönderen kişi ismini, soy ismini, adresini ve TC kimlik numarasını belirtmek zorundadır. Gönderici başka ülkenin vatandaşı ise pasaport ya da belge üzerindeki numarasını göstererek de bu ve benzeri işlemleri gerçekleştirebilir.

Yasalara aykırı olması nedeni ile isimsiz kargo gönderme, gönderici tarafından teslim edilmiş olan kargonun belirtilmiş olan yere gönderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kişinin gönderi yapılmadan önce şubeye ismini vermesi zorunludur.

Adres Belli Olmadan Kargo Gönderilir Mi?​

Adresi belli olmayan kargolar, genel olarak alıcılara teslim edilememektedir. Gönderici tarafından teslim alınmış olan kargo görevlisi tarafından TC kimlik numarasının verilmesi karşılığında alıcı kişiye teslim etmektedir. Kargo ile ilgilenmekte olan görevli, alıcının adresinde kimseyi bulamaz ise “Kargo İhbar Notu” bırakarak gönderiyi şubeye geri getirmektedir.

Gönderimi yapılacak kargonun gideceği adresin belirtilmemesi durumunda kişinin telefon numaraları aracılığı ile adres hakkında bilgi alınabilmektedir. Bazı şubelerde ise mesaj ya da arama yolu ile kişiye adres ile ilgili sorun olduğu bildirilir. Adres ile ilgili bilgi alınmadan kargonun nereye gideceği belirlenemez. Bu nedenle de adres belli olmadan kargonun gönderilmesi söz konusu değildir.

Kargo Göndermek İçin Ne Gerekiyor?​

Kargo göndermek için gerekli olanlar, alıcı ile ilgili bilgilerdir. Aynı zamanda gönderme işlemini gerçekleştirecek olan kişinin bilgileri de kargo göndermek için gerekli olanlar içerisinde yer almaktadır. Kargo gönderme işlemi oldukça basit bir şekilde yapılmakta olan bir işlemdir.

Kargo gönderimi sırasında belirli bilgiler lazım olmaktadır. Ancak bu aşama, işlemlerin zorlaşmasına neden olmamaktadır. Kargo gönderimi esnasında gerekli olan bilgiler alıcının adı, soyadı, adresi ve telefon numarası benzeri bilgilerdir. Bunun ile birlikte gönderimi gerçekleştirecek olan kişinin isim, soy isim, adres ve telefon bilgilerinin biliniyor olması gerekmektedir.

İlgili içerik: Kargo Alınmazsa Ne Olur? PTT Kapıda Ödemeli Alınmazsa?

İsimsiz Mektup Gönderilir Mi?​

Kişi isim yerine gerekli bilgiyi yazmasa da mektup gönderilir. İsim bölümü, karşıdaki kişinin gelen mektubun kim tarafından gönderildiğini belirtmek için yapılmış olan bir bölümdür. Mektup üzerinde yer alan isim bölümü sayesinde mektubu alan kişi, mektubu gönderen kişi hakkında bilgi sahibi olup göndericiye cevap yazabilmektedir.

Mektubun gönderilebilmesi için alıcının adresi ve benzeri bilgilerinin doğru bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Şube tarafından belirtilmiş olan bilgilerde eksiklik ya da yanlış olmadığı zaman isim olmasa bile mektup, gerekli olan yere ulaştırılacaktır.

İlgili içerik: Gıda Ürünlerini Kargoyla Nasıl Gönderirim? Neler Gider?

Kargo Gönderilirken Gönderici Bilgileri Zorunlu Mu?​

Kargo gönderilirken göndericinin bilgilerinin öğrenilmesi gerekir. Bunun nedeni kargo ile ilgili herhangi bir sorunun meydana gelmesi durumunda alıcı gibi göndericinin de bilgilendirilmesinin gerekiyor olmasıdır. Bu durum nedeni ile kargo gönderimi için göndericinin de belirli bilgilerinin alınması gerekmektedir.

Kargoyu gönderen kişinin TC kimlik numarasının biliniyor olması gerekmektedir. Alıcının kargo ile bir sorun yaşaması durumunda gönderen kişinin kim olduğunu belirlemek için göndericinin TC kimlik numarasının biliniyor olması büyük önem taşımaktadır. Gönderen kişinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, açık adres bilgisi ve telefon bilgilerinin bilinmesi gerekir.

Yabancı uyruklu kişiler için pasaport numarası, uluslararası geçerliliği bulunan muadili belgenin numarası ya da TC yetkili mercileri tarafından verilmiş olan kimliğin tespiti için gerekli olan belge numarasının belirtilmiş olması gerekmektedir.

Gizli Kargo Gönderme Mümkün Mü?

Gizli kargo gönderme, yukarıda da anlattığımız gibi mümkün değildir. Bunun öncelikli nedeni güvenlik iken, devlet aynı zamanda kargo hareketlerini kayıt altında tutmak istemektedir. Böylece, hem olası terör saldırılarına karşı kimlik bilgileri muhafaza ediliyor, hem de kargonun başına bir şey gelmesi durumunda ulaşılabilecek kişi kargo firmalarının elinde oluyor.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın