Penetrasyon Nedir? Tıpta Penetrasyon Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Penetrasyon Nedir? Tıpta Penetrasyon Ne Demek?

0

Farklı bilim dallarında sıklıkla kullanılan penetrasyon kelimesi genel olarak bir şeyin içine girme, işleme, delip girme ve nüfuz etme gibi anlamlara gelir. Herhangi bir şeyin içinden geçen madde ışın da olabilir, herhangi bir organ da olabilir. İngilizceden dilimize geçmiş bir kelimedir. Gelin bu kelimeyi daha iyi tanıyabilmek için farklı bilim dallarında nasıl kullanıldıklarına örnekler vererek bakalım.

İçindekiler

Tıpta Penetrasyon Nedir?

Radyoloji X ışınlarının bulunuşundan sonra ortaya çıkan bilim dalıdır. X ışınları canlı dokularına gönderilir. Bu ışınlar bazı dokulardan daha fazla bazılarından az geçer. Yani bazı dokularda daha fazla penetrasyon gerçekleşir. Bu değişen penetrasyon oranlarına göre X ışınları sayesinde iç organlarımızın görüntüsünü bir alan üzerine oluşturmuş oluruz.

Bu oluşturulan alan önceleri kasetlere oluşturulurken günümüzde bilgisayarlar tarafından direk okunur. Böylelikle sağlık profesyonelleri tanı ve teşhis için kullanırlar. Burada kullanılan yöntem X ışınlarının penetrasyon yeteneğidir. Yani bazı dokuları kolaylıkla delip geçerken bazılarını geçemez.

penetrasyon tipta ne demek
Şekil 1 Şekildeki bilek röntgeninde kemikler diğer dokulardan kolaylıkla ayrılabilmekte, hatta kaç tane kemik olduğunu rahatlıkla sayabilmektesiniz. İşte bunu bize sağlayan şey X ışınlarının farklı dokuları farklı miktarlarda penetrasyon etme özelliğindendir.

Dişimiz ağrıdığında, diş hekimine gittiğimizde artık hemen bir diş röntgeni çekilmekte ve sonuç dakikalar içinde alınabilmekte. Bunun nedenlerinden biri, röntgen filmlerinin ve çekim teknolojilerinin yaygınlaşmasıdır.

Penetrasyonun tıpta diğer kullanımları ise şöyledir. Penisin vajinanın içine girmesine de penetrasyon denir. Adli tıp uzmanlarını sıklıkla bu terimi kullanmaktadır. Cinsel saldırı vakalarında eğer penetrasyon gerçekleşmişse bunun cezası gerçekleşmemiş olguya göre daha ağırdır. Aslında penetrasyon terimi burada hem tıbbı hem de hukuku ilgilendirmektedir.

Son yıllarda hepimizin yaşadığı pandemi koşullarında bazı şeyleri yaşayarak öğrenmekteyiz. Koronavirüs ailesinden virüs solunum yoluyla akciğer hücrelerimizin içine girerek çoğalıyor. Çoğaldıkça diğer akciğer hücrelerinin içine giriyor. İşte virüsün akciğer hücrelerimizin içine girmesine penetrasyon denir.

Ekonomide Penetrasyon ve Penetrasyon Oranı Nedir?

Bir ürünün ya da hizmetin piyasaya girme derecesine penetrasyon oranı denir. Örneğin piyasada satılan 100 tane mikroskoptan 30 tanesini A firması, 15 tanesini de B firması üretmiştir. O zaman A firmasının pazar penetrasyon oranı B firmasına göre daha yüksektir diyebiliriz. Yani kısaca pazarın içine girme, pazar hakimiyeti diyebiliriz.

Penetrasyon kelimesi tıptan hukuka, ekonomiden ziraate çok yaygın kullanılan bir kelimedir. Genel olarak nüfuz etme, girme, içinden geçme anlamlarında kullanılır.

Penetre Ne Demek?

Penetre, bir maddenin, ışının ya da organın başka bir maddeye, dokuya ya da organa girmiş olmasına denir. Örneğin bir enjektör ucunun bir dokunun içine girmiş olmasını ‘’enjektör ucu dokuya penetre’’ olarak ifade edebiliriz.

Penetrasyon Seviyesi Ne Demek?

Bir maddenin başka bir madde içine ne kadar girdiğine ne kadar nüfuz ettiğine penetrasyon seviyesi deriz. Yukarıda verdiğimiz enjektör örneğinde penetrasyon seviyesi milimetre cinsinden ölçülürken, ziraai olarak düşündüğümüzde suyun penetrasyon seviyesi litre cinsinden ölçülebilir.

Herhangi bir maddenin içine nüfuz eden başka bir madde, ışın vb. penetran olarak adlandırılır. Yani yukarıdaki örnekte enjektör ucu ve su bir penetrandır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın