Cumhuriyet Bayramının Önemi Nedir? Tarihi Önemi Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Cumhuriyet Bayramının Önemi Nedir? Tarihi Önemi Nedir?

0

Cumhuriyet Bayramı’nın önemi Cumhuriyet ile ilişkilidir. Cumhuriyet, tarihinden güç alır. Büyük zorluklarla ve fedakarlıklarla kazanılmış haklarımızı Cumhuriyet Bayram’ı bize hatırlatır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın önemi bizim tarihimiz olmasıdır. Vatanın ne şartlar altında kurtarıldığının ve Cumhuriyet’in önemi hatırlandıkça, Cumhuriyet yönetimi korunacaktır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Ülkemiz Ve Bizler İçin Tarihi Önemi Nedir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ülkemiz ve bizler için tarihi önemi halkımız için büyük bir dönüm noktası olmasıdır. Bu sayede ulusumuzun geleceğini artık belirli devletler yahut kişiler değil halkın kendisi belirleyecektir. Tam bağımsızlık ve egemenlik için egemenliğin halkın elinde bulunması şarttır. Bunlar şüphesiz ancak Cumhuriyet yönetimi altında korunabilecek değerlerdir. Muasır medeniyetler arasında gösterilmesi için bir halkın demokrasiyi benimsemiş olması gerekmektedir. Cumhuriyet, demokratik toplumların yönetim biçimidir. Bu nedenler ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bizi ve ülkemizi daima ileriye taşıyacak değerlerin kabulü sonucunda hep hatırlanması için kutlanmaktadır.

Cumhuriyetin Bizim İçin Önemi Nedir?

Cumhuriyetin önemi, halk için özgürlüklerin korunmasıdır. Cumhuriyet yönetimi altında halk, egemenliği elinde bulundurur. Temel hak ve özgürlükler Anayasa ile korunur. Gerçek bir Cumhuriyet yönetimi içerisinde halk, kendi imkanlarını yaratma seçeneğine sahiptir. Devlet korkulan bir olgu değildir. Aksine devlet vatandaşını korur, yaşatır. Millet, kendi kendisini yönetir ve hesap sorabilir. Demokrasi kültürü gelişir. Demokrasi kültürü geliştiği zaman refah ve huzur artar. Yönetim şeffaftır, buna göre yolsuzluk ve kanunsuzluk yapılamaz.

Bireyin ve devletin bağımsız olarak yaşaması için demokrasi olmalıdır. Cumhuriyet, demokrasi ortamını korur. Aksi halde yığınlar altında azınlık yok olur. Sadece çoğunluğun temsil edilmesi ve ülkeyi yönetmesi de yaşatılabilir bir sistem değildir. Buna göre Cumhuriyet yönetimi altında herkes sesini duyurabilir, hakkını arayabilir ve yaşayabilir. İnsan olarak insanca yaşamak için Cumhuriyet şarttır.

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edildi?

Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edildi. 2. Büyük Millet Meclisi döneminde Gazi Mustafa Kemal tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği ile Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiş oldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın önemi Cumhuriyet’in ilan edildiği gün kutlanmasıdır. Cumhuriyet’in önemi ve ne şartlar altında kazanıldığı her yıl yapılan kutlamalar ile hatırlanmakta ve yaşatılmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın